Three Birds

Titul v originále: Three Birds

Autor: Joanna Laurens
Žánr: tragédie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Joanna Laurens

THE THREE BIRDS (Tři ptáci)

2 muži, 2 ženy, 1 dítě, chór

Prvotina mladé britské autorky na motivy málo zachované Sofoklovy hry Tereus měla premiéru v Gate Theatre v Londýně.

Athénský král Pandion dá jako odměnu za věrné služby Athénám thráckému králi Tereovi svou dceru Prokné. Tereus je však zamilován do její sestry Filomény, svoji lásku k ní ale nedá včas najevo, a tak si odváží Prokné. Vědom si své slabosti se brání, aby ještě kdy Filoménu spatřil, na přání své ženy ale slíbí, že Filoménu na návštěvu přiveze. Cestou ji znásilní a aby o tom nemohla podat svědectví, vyřízne jí jazyk a schová ji. Prokné pak oznámí, že její sestra cestou zemřela. Filoména se ale nechce vzdát osudu a svůj příběh vyšije, ptáci výšivku odnesou Prokné, a ta se vše dozví. Následuje pomsta typická pro královny starořeckých tragédií: Prokné a Filoména zabijí Tereova syna, uvaří mu ho k večeři a pak mu vše vyčtou, načež se všichni tři promění v ptáky. Prokné ve vlaštovku, Filoména se stane slavíkem a Tereus dudkem, královským ptákem známým tím, že jeho hnízdo nevlídně zapáchá. Celý děj je ve stylu starořeckých dramat komentován chórem, který jako hejno ptáků nejprve příběh pozoruje, pak do něj zasáhne, aby se ke konci znovu stáhl na svá bidélka v pozadí děje.

Jazyk hry zachovává styl a zvuk řeckého dramatu, je ale okořeněný současnými výrazy a metaforami. Chvílemi je stejně děsivý jako vlastní příběh.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz