Things We Do for Love

Titul v originále: Things We Do for Love

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Alan Ayckbourn (Velká Británie)

THINGS WE DO FOR LOVE (PRO TEBE COKOLIV)

z angličtiny přeložil Tomáš Syrovátka

2 m, 2 ž

Hra ze současnosti o dvou dějstvích. Odehrává se v Londýně v domě Barbary. Uspořádání scény umožňuje vidět průřez celým domem, centrem scény i děje je však byt Barbary. Z horního bytu je vidět pouze část podlahy a z bytu pod ní pouze strop. Ve hře vystupují čtyři postavy. Barbara je samostatná trošku staropannenská žena kolem čtyřicítky, která žije sama, miluje uspořádanost a svoji práci a zdánlivě nepotřebuje lásku. Její přítelkyně Nikki je pravý opak. Je citlivá, rozháraná, lehce ovlivnitelná a láska je střed jejího světa, přestože jí přinesla četná zklamání. V současnosti je však spokojená a šťastně zamilovaná. Ve spodním bytě žije Gilbert, který se zdá být sice nudný, nicméně hodný muž, který kdykoliv ochotně Barbaře pomáhá. V průběhu hry však vyjde najevo, že jeho obdiv k Barbaře je poněkud nepřirozený. Čtvrtou postavou je Hamish, vegetariánský a zdánlivě nekomplikovaný snoubenec Nikky.

Nikky a Hamish se stěhují na pár dní do horního prázdného bytu, než si dozařídí svůj nový dům. Barbara a Nikky jsou dávné kamarádky ze školy a jedná se o jejich první setkání po letech, ze kterého se obě těší.

Po nastěhování Nikky a Hamishe se věci dávají do pohybu. Barbara a Hamish se od počátku nesnášejí, nicméně jsou k sobě zároveň silně přitahováni. Nikky, zcela ignorantní k pocitu jiným než vlastním, se je tvrdohlavě snaží spřátelit a je ve své zamilovanosti slepá ke všemu ostatnímu. Gilbert všem ochotně pomáhá, nicméně vychází najevo jeho naprostá adorace Barbary, jejíž nudistický obraz maluje na svůj strop oblečen do jejích šatů. Hra se dále rozvíjí velmi rychle. Barbara a Hamish zjistí, že se milují a nemohou bez sebe žít. Zároveň jimi zmítají pocity viny vůči Nikky, které se nakonec vše rozhodnou čestně oznámit. Dochází k až extrémním situacím a na pódiu se vlády ujímají city a vášně. Nikky odchází poté, co ze msty zničí veškeré vybavení Barbařina bytu a Hamishovo oblečení. Gilbert maže obraz Barbary a vyhazuje její oblečení. Barbara a Hamish se ve scéně plné násilí o vášní pohádají, aby se na konci hry znovu usmířili.

Hra má komediální nádech a je plná vášní, obsahuje melancholii i hořkost a v některých aspektech se jednání postav může zdát poněkud přehnané. Postavy jsou však dobře vykresleny a dialogy mají spád a nepostrádají vtip. Autor dobře vystihuje klasické problémy týkající se lásky, nevěry, pocitů viny a neschopnosti odolat vášni.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz