The Whale (Velryba)

Titul v originále: Whale

Autor: Samuel D. Hunter
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

THE WHALE (Velryba)

Děj je zasazen do prostředí malého bytu obézního muže Charlieho. Charlie váží asi 300 kilo a kvůli své váze má velké problémy se srdcem a dýcháním. Živí se poskytováním on-line kurzů o psaní. Vzhledem ke své omezené mobilitě je mu celý jeho byt skoro na dosah ruky a co nezvládne sám, mu zařídí jeho jediná kamarádka Liz.

Jednoho dne, zrovna když Charlieho popadne záchvat a nemůže popadnout dech, k němu přijde mladý mormon Elder Thomas, který je právě na misi šíření víry, a chce si o své víře s Charliem pohovořit. Místo toho Charliemu pravděpodobně zachrání život, když mu na jeho přání přečte úryvek eseje o Moby Dickovi. Když vzápětí do bytu dorazí Liz, důrazně pošle Eldera Thomase pryč a nařídí mu, aby se za Charliem už nevracel, neboť tvrdí, že mormonismus zabil Charlieho přítele. Přes všechno však Charlie Elderu Thomasovi řekne, ať se vrátí později.

Vzhledem k tomu, že Charlie tuší, že brzo zemře, rozhodne se setkat se svojí sedmnáctiletou dcerou Ellie, se kterou se přestal stýkat proti své vůli, když odešel od její matky a Ellie byly teprve dva roky. Ellie k němu začne chodit na návštěvy jen proto, že jí Charlie slíbí, že po jeho smrti dostane všechny jeho peníze a taky, že za ni napíše esej do školy, aby nepropadla. Zatímco jeho zdravotní stav se zhoršuje, Ellie se víc a víc projevuje jako zlá, nekontrolovatelná a manipulativní bestie. Ubližuje všem okolo sebe a neuvědomuje si následky svých činů. Když její matka Mary (alkoholička) jednou zjístí, že Ellie chodí za Charliem, přispěchá za nimi. Evidentně chová k Charliemu pořád nějaké city a varuje ho před vlastní dcerou. Nechtěla, aby se s ní vídal, aby neviděl, jaká Ellie je.

Celý příběh popisuje poslední týden života Charlieho. Zdá se, že vědomí blížící se smrti ho nijak nepoznamenává, což o to víc kontrastuje se zásadní proměnou lidí v jeho okolí. Hra pojednává nejen o poslední snaze o spásu, ale také o hledání krásy na nečekaných místech či o spojitostech mezi lidmi.

Hra se od roku svého prvního nastudování v Denver Center (2012) dočkala několika nových zpracování a také tří ocenění (např. Drama Desk Special Award for Significant Contribution to Theatre), filmová verze posbírala též ocenění - v roce 2022 Zlatý lev za nejlepší film (Venice Film Festival), v roce 2023 oceněna Zlatým glóbem pro Brendana Frasera za nejlepší mužský výkon.

Hra se právě překládá.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz