The Unfriend

Titul v originále: The Unfriend

Autor: Steven Moffat
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 3

THE UNFRIEND (Přítel k odstranění)

komedie

Svěží komedie – divadelní prvotina známého filmového scénáristy (seriál Sherlock!) - je tradičním křížencem typického anglického rodinného sitcomu a zabijáckého thrilleru. Středostavovský pár Peter a Debbie se na dovolené na výletní lodi zběžně seznámí s Američankou Elsou, dobrosrdečnou a ráznou vdovou a voličkou Donalda Trumpa. Když si s ní vymění vizitku, netuší, že Elsa vůbec nežertovala a jednoho dne se po krátkém avízu objeví před prahem jejich domku v Londýně. A to jen pár okamžiků poté, co si ji Peter a Debbie vygooglili a zjistili, že jen pro nedostatek důkazů neskončila ve vězení za otrávení svého manžela – a několika dalších lidí. Při pokusech dostat Elsu z domu narážejí ovšem na svoji proslulou anglickou zdvořilost a korektnost, která jim brání vyjádřit své obavy. Komunikační problémy mají navíc i se svými pubertálními dětmi Alexem a Rosie. Do jejich domu dochází ještě soused s jakýmsi požadavkem, který stále dokola předestírá tak nudně, že ho Peter s Debbie nejsou schopni vnímat. Postupně celá rodina zjišťuje, že v Elsině přímočarosti a nápomocnosti se jejich obavy i problémy rozpustily… Jednoho dne však najdou Elsu, jak balí kufry – a ve svém domě policistu. Ukáže se, že muž, u kterého předtím v Londýně bydlela (a se kterým se rovněž seznámila na lodi), za podezřelých okolností zemřel. Peter a Debbie možná unikli jen o vlásek – nebo je to jinak? Elsu odvádí policie a manželé zjišťují, že tichým – možná až příliš tichým – svědkem celého incidentu je druhdy neodbytný soused sedící nehybně u jejich stolu. 

Hra měla světovou premiéru v květnu 2022 v Minerva Theatre v Chichesteru, odkud byla inscenace přenesena na West End do divadla Criterion, kde se uvádí od ledna 2023.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz