The Kiss (De Kus)

Titul v originále: De Kus

Autor: Ger Thijs
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Ger Thijs (Holandsko)

POLIBEK (DE KUS)

přeložila Lucie Gajdošová

1 m, 1 ž

Komedie o dvou lidech (ve hře nemají jména), které náhoda či osud svede ve stejný okamžik na stejné místo – do lesa. Postarší neúspěšný kabaretní umělec se bojí, kam až se dá profesně klesnout. Bývalá lékárnice, patřící k místní honoraci, se obává výsledků lékařského vyšetření. On se vrací do svého rodného kraje, aby rozdýchal svou nejnovější roli „medvěda“ v lunaparku. Ona se rozhodla jít pěšky do nemocnice, jen aby oddálila verdikt o svém zdravotním stavu. A možná právě tyto nešťastné okolnosti zapříčiní i chvilku sblížení. Tu chvilku, která je sice věčná jako krátký polibek, ale při tom v daný moment pro oba natolik konejšivě potřebná...

Je finální polibek polibkem na rozloučenou, nebo příslibem pokračování stale se prohlubujícího vztahu? Co chce On? Chvílemi má nutkání Ženu zabít a jednou ranou se tak zbavit všech svých frustrací a nashromážděné zlosti. Nebo by s ní raději kráčel dál, až do konce života? Dvě osamělá srdce, toužící a zároveň sužovaná strachem, zahořklá, ale přitom stale schopná smát se sama sobě.

Nejen v Holandsku úspěšný autor pracoval např. se soubory Tonneelgroep Amsterdam, Publiestheater a Het National Theater. Hra De Kus byla nominována na Cenu publika a vybrána na Holandský divadelní festival (Dutch Theater Festival TF).

Po premiérách v Holandsku, Belgii, Itálii a Argentině měla hra premiéru také v lednu 2014 v Polsku, ve štětínském divadle Teatr Wspólczesny. Česká premiéra proběhla v září 2019 na malé scéně Studia DVA.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz