tHe dYsFUnCKshOnalZ!

Titul v originále: tHe dYsFUnCKshOnalZ!

Autor: Mike Packer
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Mike Packer (Velká Británie)
tHe dYsFUnCKshOnalZ!
3 m, 2 ž
komedie

V roce 1977, když vrcholila éra punku, vyrazila skupina The Disfunckshonalz, méně slavní souputníci Sex Pistols, na turné po Skandinávii. Katastrofické turné skončilo v Kodani, když kytarista Marc pobodal zpěváka Billyho Abortiona a zbylí členové ho nechali na hotelovém pokoji skoro vykrvácet.
Po třiceti letech doplňuje Billy regály v supermarketu a neexistuje žádná možnost, že by se kapela zase dala dohromady. Objeví se však nabídka, aby jejich píseň Plastic People zazněla v reklamě na kreditní karty. Součástí nabídky je také nemalý honorář, koncert v New Yorku a možnost pokusit se o comeback. Za Billym postupně přicházejí všichni bývalí členové The Disfunckshonalz a přemlouvají ho, aby nabídku přijal. Billy zprvu vzdoruje, ale nakonec přijímá a kapela se vydává na další katastrofický výlet.
Události v New Yorku vyvrcholí skandálem na koncertu pro top management a zástupce firmy, kdy se Billy pokusí na pódiu o sebevraždu a ostatní členové jsou zatčeni za podněcování k terorismu a hanobení státních symbolů. Kapela se vrací zpět do Londýna, ale zprávy o skandálu jí přinesou nebývalou popularitu. Vypadá to, že i přes nevydařenou reklamní kampaň bude kapela slavit svůj comeback. Hra končí na prvním velkém koncertu kapely, kdy se Billy rozhodne se slovy, že punk je mrtvý, odjet raději na pustý ostrov a zúčastnit se reality show Celebrity v divočině, než vyrazit na další turné po Skandinávii.
Živá a cynická komedie přináší poněkud ironický pohled na slavnou punkovou éru a na její protagonisty, kteří si i přes pokročilý věk zachovávají něco z mladické nespoutanosti. Jednotliví členové The Disfunckshonalz představují jakousi typologii punku - zpěvák Billy, věčný bojovník proti establishmentu, kytarista Marc, který v sobě skrývá něco z manažerské prohnanosti Malcolma McLarena, věčně opilý a zfetovaný bubeník John a baskytaristka Lou, která i přes svůj boj s rakovinou představuje nezkrotnou touhu po životě a po svobodě. Mike Packer dokáže tyto postavy vykreslit s nadhledem a s humorem, který se nevyhýbá ani tak choulostivým tématům jako je rakovina, sebevražda nebo teroristické útoky z jedenáctého září.
Hra byla poprvé uvedena v roce 2007 v Londýnském Bush Theatre a sklidila obrovský úspěch jak u kritiky, tak u diváků!


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz