The Book of Joseph

Titul v originále:

Autor: Karen Hartman
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 5

Karen Hartman (USA)

BOOK OF JOSEPH (JOSEFOVA KNIHA)

4 m, 5 ž

Joseph, mladý krakovský právník, i se svojí ženou těsně před válkou opustí Polsko. Má víza do Portugalska, ale tam je nepřijmou a loď odkloní do New Yorku, kde ale na ně také není nikdo zvědavý. Daří se mu odsunovat termín konečného rozhodnutí o jejich transportu zpět do Evropy, až nakonec vstoupí do armády, což je jediný způsob, jak zůstat v Americe. Zbytku jeho rodiny chyběla rozhodnost a zůstali doma. Z jejich cenzurovaných dopisů s hákovými kříži, adresovaných Josephovi, mezi řádky čteme narůstající zoufalství. Cesta ven ale už neexistuje. A pak najednou dopisy přestanou chodit.

Jde o dokumentární drama založené na citacích z dopisů, které vypravěč Richard, syn imigranta Josepha, našel po smrti svých rodičů uschované na půdě. Není to ale pouze další smutný příběh o hrůzách nacismu. Druhou část vyprávění tvoří to, co následovalo. Richard posunuje příběh dál, přidává svou historii – jak odmítl jet s otcem do Polska, protože ho nechtěl vidět trpět (nebo se mu nechtělo řešit staré zapomenuté historie?), jak mu trvalo 25 let, než se odvážil (nebo než si udělal čas?) otevřít starou korespondenci od příbuzných, kteří se kdesi ztratili. A za tu dobu propásl všechny příležitosti, kdy ještě mohl najít pamětníky a něco o své rodině zjistit. Zrcadlem je mu jeho syn Craig, mladý, plný nadšení a sil, plně zaujatý studiem „korespondence otroků“. Craig o pravdu stojí a chce slyšet konec příběhů, pokud nějaké existují. Proto když se Richardovi ozve starý muž, kterého jako dítě jeho otec přivezl s sebou z Evropy, neváhá ho Craig spolu s otcem navštívit.

Autorka napsala nejen intimní a uvěřitelně dojemný příběh rodinné historie v rozpětí tří generací, ale vcelku nenásilně se jí daří dané téma v mnoha ohledech přesáhnout a zasadit do širšího kontextu (vracející se motiv nepohodlných imigrantů).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz