That Face

Titul v originále: That Face

Autor: Polly Stenham
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 2

Polly Stenham(ová) (Velká Británie)

THAT FACE (TAMTEN OBLIČEJ)

2 m, 4 ž

Úspěšná hra ze současného repertoáru Royal Court Theatre byla přenesena na jeviště West Endu. V první scéně jsme svědky šikany, jíž se dvě dívky v internátní škole dopouštějí na své mladší spolubydlící. Vyjde najevo, že jedna z nich, Mia, dala oběti krutého rituálu koňskou dávku vália, které ukradla své matce. S tou se seznamujeme v následující scéně: alkoholička Martha se zotavuje z pitky, v níž jí dělal společníka její osmnáctiletý syn Henry.

Do jejich domácnosti dorazí Mia se zprávou, že do Londýna míří z Hongkongu její otec Hugh. Je sice znovu ženatý, ale chce uvést věci ve své původní rodině do pořádku. Znamená to nejen zabránit svými penězi a vlivem Miinu vyhazovu ze školy, ale také přimět Marthu, aby nastoupila protialkoholní léčbu.

Než se tak stane, pronikneme do celého složitého přediva vztahů v jedné bolestně rozložené rodině: Když Hugh před pěti lety opustil Marthu, Henry se zcela ponořil do úkolu zachránit svou matku – úkolu, na který nemohly jeho síly stačit. Dospívající Mia se stala pro matku i svého bratra nadbytečnou zátěží. Zoufalé činy dětí i matky jsou vlastně posledním voláním o pomoc, jímž podvědomě upozorňují na svou neschopnost řešit situaci.

Teprve když Martha pochopí, kam její snaha potrestat Hugha na jeho dětech (Martha je v tomto smyslu moderní obdobou Medey) došla a jak strašně zmrzačila duši svého syna, je schopna sama vyřešit svou situaci.

Hra má strhující děj a kresbou vášnivých, byť pokřivených rodinných vztahů si nezadá s williamsovskou dramatikou.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz