That Championship Season

Titul v originále: That Championship Season

Autor: Jason Miller
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5

Jason Miller (USA)

THAT CHAMPIONSHIP SEASON (KDYŽ JSME BYLI MISTŘI)

5 m

U nás neznámá hra získala v roce 1973 jak Pulitzerovu cenu za drama, tak cenu Tony za nejlepší hru na Broadwayi. V roce 2011 se hra vrací na Broadway v režii Gregoryho Moshera.

Podle každoročního zvyku se schází pětice mužů: basketbalový trenér, nyní na penzi, zve do svého domu čtyři členy mužstva, které se pod jeho vedením stalo před dvaceti lety mistry Pennsylvánie. Setkání se zprvu nese v lehkém duchu, ale postupně na povrch vyplouvá zoufalost současných životů celé pětice. Jeden z bývalých hráčů je dnes nepříliš obratným starostou města, který čelí nutnosti dosáhnout znovuzvolení v blížících se volbách. Dalším je ředitel místní střední školy, který mu dělá volebního manažera. Třetím je úspěšný (ale destruktivně jednající) podnikatel, který tentokrát váhá svého bývalého spoluhráče ve volbách finančně podpořit (nemluvě o tom, že má poměr s jeho ženou). To vše s cynickým vtipem komentuje čtvrtý – alkoholu propadlý autor starostových projevů. Během večera nám autor se sarkastickým humorem i soucitem postupně odhaluje, kdo tito muži kdysi byli – a kým se mezitím stali. Pud sebezáchovy je nakonec, za vydatné asistence nevědomého cynismu a bigotnosti jejich trenéra, stmelí znovu dohromady. Zůstávají nicméně morálními ztroskotanci, urputně se držícími někdejších falešných snů, které otrávily jejich životy a připravily je o budoucnost, jež se kdysi jevila tak slibně.

Premiéra nové broadwayské inscenace, jejímuž hvězdnému obsazení bude dominovat Brian Cox, Chris Noth a Kiefer Sutherland se bude konat 6. března 2011.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz