Těžkej nářez

Titul v originále: Harte Bandagen

Autor: Thomas Baum
Žánr: groteska
Překladatel: Zdeněk Janál
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 3

Thomas Baum (Rakousko)

TĚŽKEJ NÁŘEZ (HARTE BANDAGEN)

z němčiny přeložil Zdeněk Janál

3 m,3 ž

groteska

Jürgen Huber, správce programového vývoje pro televizní stanici Kabel 9, se uchází o místo jejího generálního ředitele. Je přesvědčen o tom, že má jmenování v kapse, když tu zjistí, že se do konkurzu přihlásila i jeho zástupkyně a dosavadní milenka Carmen. Začíná tak tvrdý konkurenční boj, v němž jsou oba připraveni toho druhého zničit jakkoli nečestnými prostředky.

Jürgenova manželka Lotte trpí nákupní horečkou, čímž svému manželovi způsobila značné finanční problémy. Hrozí jim dokonce exekuce, díky čemuž se Jürgen seznámil a spřátelil s exekutorem Brunem. Nyní si Jürgen Bruna najímá, aby sledoval Carmen a vytáhl na ni kdejakou špínu. A to vůbec není težké – Carmen je totiž psychicky labilní, má anorexii i bulimii, chodí na sexuální terapii a navíc trpí legastenií, poruchou učení, která se v jejím případě projevila naprostou neschopností osvojit si německý pravopis. Jürgen ji tím samozřejmě neváhá pošpinit.

Ani Carmen však neotálí a rozhodne se pátrat po Jürgenových slabinách. Najme si na to Jürgenovu prodavačku uzenin Manuelu. Ta pod záminkou sexu vláká Jürgena k sobě domů, kde z něj vytáhne jeho nejtrapnější tajemství – jeho žena Lotte je schopná udělat cokoli, aby získala prostředky na své nákupy, a tak se již třikrát zúčastnila nechutné, ale populární soutěže jejich televize, kde několik párů souloží před kamerami, a když při tom žena otěhotní, dostane každý z obou aktérů 100 tisíc eur. Jakmile se to Carmen dozví, okamžitě zajistí, aby se Lotte soutěže zúčastnila ještě jednou a skutečně otěhotněla. Jejím vítězstvím se tak celá aféra provalí.

Jürgen a Carmen jsou tedy ochotni bojovat až do poslední kapky krve. Kam až tento nelítostný souboj zajde a kdo nakonec místo generálního ředitele získá, se však divák nedozví.

Hra byla přeložena pro cyklus scénických čtení současných rakouských autorů (Palmetshofer, Lack, Baum), který proběhl během listopadu a prosince 2010 v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz