Terre Haute

Titul v originále: Terre Haute

Autor: Edmund White
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2

Edmund White (USA)

TERRE HAUTE

2 m

Dobře napsaný text, který stojí na bohatě a věrohodně charakterizovaných postavách a na jasné představě o stavu diskuse o terorismu a zahraniční politice USA.

Do americké věznice Terre Haute přijíždí spisovatel James, aby zde vyzpovídal odsouzence na smrt Harrisona. James je sedmdesátiletý Američan, který ale z protestu proti vládní politice opustil svoji rodnou zemi a dlouhodobě žije ve Francii. Reprezentuje frakci tvrdých intelektuálů, jde o člověka, který celý život věnoval studiu politického dění. Teroristická akce, jakou podnikl Harrison, je pro něj jedním z možných prostředků protestu, která je na teoretické úrovni srovnatelná s vojenskými zásahy USA do cizích politických konfliktů. James už dříve napsal sérii článků o Harrisonově útoku, jehož následkem zemřelo 169 lidí a další stovky byly zraněny. Nyní se poprvé setkávají tváří v tvář, omezeni časem, který zbývá do popravy.

Pro Harrisona je setkání s Jamesem určitým vyvrcholením života - poprvé sdělí svůj příběh. Hned od počátku jsou mezi oběma muži cítit silné sympatie, které vyplývají ze společného kritického postoje. James se záměrně vyhýbá jednoduchým výkladům Harrisonova činu. Rozhodně nehledá spojnice mezi jeho dětskými traumaty nebo nulovou sexuální zkušeností a pumovým útokem.

Harrison je voják z války v Zálivu a předchozí výcvik ho naučil nemyslet na oběti jako na lidská individua. Vysvětlení útoku pak jasně vyplývá z jeho životního příběhu - neuspěl ve vojenské kariéře a po návratu domů se připojil ke skupině agresivně smýšlejících lidí, nasbíral rozumy z rádobyvědecké literatury a vypěstoval si nenávist vůči USA.

Harrison je, k Jamesovu velkému zklamání, typický samouk, který podklady pro svou chabou „filozofii" nekriticky posbíral z pomatených neonacistických příruček, jež popírají holocaust a věří v židovské spiknutí. Jestli James doufal, že se setká s někým, kdo dokázal - i když na jeho vkus příliš agresivně - akcí vyjádřit svůj postoj k americkému impériu, velmi se zklamal.

Po střetu názorů ale přichází smíření. Autor se chytře vyhne nabízející se sexuální zápletce a text ukončí přátelským rozloučením.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz