Tender Napalm

Titul v originále: Tender Napalm

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Philip Ridley (Velká Británie)

TENDER NAPALM (NĚŽNÝ NAPALM)

1 m, 1 ž

Metaforické podobenství o mnoha podobách a fázích vztahu mezi mužem a ženou, které dostává svému kontradiktornímu názvu. Hra začíná a končí stejnými slovy vyznání lásky, jen na konci už je čteme jinak. Od něžností se autor přesouvá k brutalitě a militantnosti, latentním výbuchům bomb (a smrti vůbec, která se v textu objevuje v mnoha různých podobách). Dialog na ostří nože se odehrává na břehu moře kdesi v tropech; co se může jevit jako krajina podobná ráji, se jedním rázem mění v pobřeží zasažené tsunami – a stejná motivická elasticita a proměnnost je typická pro celý provokativní tvar, v němž aktéři skáčou mezi časovými rovinami i (společenskými) rolemi, dostávajíce se až do oblasti mytologie.

Pulsující dialog je zároveň postaven na vyprávění, postavy si střídají roli „vypravěče“, chvílemi pracujícího na principu volné asociace. V jedné pasáži se text mění doslova ve rvačku – postavy po sobě „hází“ citoslovce, přičemž na divákovi (či inscenátorovi) je, zda tenhle zápas chápe jen verbálně, nebo i fyzicky (a nebo jako počítačovou hru).

Otevřenost textu nabízí nejrůznější způsoby čtení a inscenování, v každém případě hra klade výjimečné nároky na představitele obou rolí a svým velmi rychlým tempem a současnou tematikou a kulisami též i na diváky.

Hra měla premiéru v dubnu 2011 v divadle Southwark Playhouse v Londýně, režie David Mercatali.

Philip Ridley (1967) pochází z Londýna. Studoval malbu a svými kontroverzními obrazy se sexuální tematikou se proslavil už během studií. Jako student založil též divadelní skupinu, sám v ní rovněž hrál, a natáčel krátké filmy. Napsal tři knihy pro dospělé, několik filmových scénářů (z nichž některé sám realizoval) a také osm divadelních her pro dospělé a stejný počet pro děti a mládež; u nás byla uvedena jeho hra Rtuť.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz