Tea At Five

Titul v originále: Tea At Five

Autor: Matthew Lombardo
Žánr: monodrama
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 1

Specialista na komorní dramata se silnými ženskými hrdinkami (např. High) se ve svém monodramatu věnuje velké postavě amerického filmu, Katharine Hepburnové. V prvním dějství šestatřicetiletá herečka bilancuje svou dosavadní dráhu, jež se pro ni po prvních úspěších stala spíše dráhou horskou. Proslule temperamentní a emancipovaná žena tak v atmosféře blížící se tropické bouře netrpělivě čeká na to, až jí její agent oznámí zprávu, která její smůlu protrhne: získala roli Scarlett O´Harové v připravovaném velkofilmu Jih proti Severu? „Vivien Kdo?“ šokovaně reaguje na to, že její vysněnou postavu bude hrát ve filmu neznámá britská konkurentka. Jako záchranný pás jí Howard Hughes posílá text hry Příběh z Filadelfie, jejíž broadwayská inscenace učiní její postavení hvězdy neotřesitelným.  

Ve druhém dějství se setkáváme s jinou Katharine Hepburnovou – se ženou, jež stála desetiletí po boku milovaného muže, aniž by jedinkrát porušila dekorum a ohrozila jeho pověst a rodinu. Teď je jí šestasedmdesát, Spencer Tracey je mrtev, právě ji potkala autonehoda, možná předzvěst vážné choroby, a jí se neustále vrací vzpomínka na rodinnou tragédii, jež zásadně ovlivnila její vnímání světa. Byla to ona, kdo objevil tělo jejího patnáctiletého bratra Toma, jenž spáchal sebevraždu, když se nedokázal vyrovnat se svou homosexualitou. A byla to vždycky práce, co jí pomohlo vyrovnat se s ranami osudu. A tak přece jen přijímá nabídku, kterou na počátku scény odmítla: Bude hrát v novém filmu Warrena Beattyho.  

V premiéře hry roku 2002 na Hartford Stage a v off-broadwayském divadle Promenade Theatre ztělesnila K.H. herečka Kate Mulgrew.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz