Taxis

Titul v originále: Taxis

Autor: Zdeněk Palusga
Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 2

Zdeněk Palusga

TAXIS

12 m, 3 ž (možnost zdvojování mužských rolí)

Jejím hrdinou je dodnes nejstarší vítěz Velké pardubické, amatér Vladimír Hejmovský. V roce 1951 senzačním způsobem vyhrál tuto slavnou steeple-chase, aby se za ním o pouhý rok později zavřely vody stalinské represe. Jeho životní triumf se stal fatální „chybou“, jíž upozornil na svoji existenci. Ve skutečnosti se totiž jmenoval Vladimír Alexandrovič Gejmovskij a svou kariéru u koní zahájil jako carský kadet a později důstojník. Koně (a pak také trochu ženy) byly jeho největší životní láskou, držely ho při životě i v nejšílenějších dobách dvacátého století – za první světové války, ve víru války občanské, v emigraci, při v nových začátcích v masarykovském Československu i za protektorátu. Když je nakonec jako kádrově nespolehlivý element komunistickým velením armády penzionován, jeho osud zpečetí, to co bylo vyvrcholením jeho životní trenérské a jezdecké dráhy při památném dostihu.

Hra v krátkých hutných výstupech mapuje osud koňmi uhranutého, ale veskrze slušného člověka, jemuž vedle dějin komplikovalo život jen jeho prekérní postavení mezi dvěma ženami.

Hra získala 3. cenu v anonymní soutěži o Cenu Alfréda Radoka 2013.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz