Tape

Titul v originále: Tape

Autor: Stephen Belber
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

Stephen Belber (USA)

TAPE (PÁSKA)

2 m, 1 ž

Hra ze současnosti o dvou dějstvích. Prolog hry se odehrává v pokoji, zbytek děje je situován do levného a ne příliš pěkného pokoje v motelu v Michiganu ve Spojených státech. Ve hře vystupují tři protagonisté. Vincent a Jon - kamarádi ze střední školy a Amy - bývalá láska Vincenta ze střední školy.

Prolog představuje Jona a Vincenta těsně před koncem střední školy. Oba přátelé se spolu baví o budoucnosti a svých plánech a o rozchodu Vince s jeho přítelkyní Amy.

Další scéna se odehrává o deset let později v době, kdy je protagonistům 28 let. Vincent přijel za Jonem do Lansingu na filmový festival, kde bude promítán první film Jona, a čeká na něj ve svém motelovém pokoji.

Na první pohled se zdá, že Jon je cílevědomý, úspěšný a rozvážný mladý muž, který chce točit filmy dokumentující život v jeho zemi. Vincent, na druhou stranu, se životem protlouká, živí se prodejem drog, které i sám bere, a zdá se, že nikdy nedospěl.

Oba přátelé mají ze shledání velkou radost, nicméně brzy začínají vycházet najevo věci, které se odehrály na střední škole. Vincent žárlí na Jona, který strávil s Amy jednu noc, poté, co se s ní rozešel. Hovor, který je zpočátku plný přátelských vzpomínek se postupně mění v dramatický souboj dvou přátel, kteří se léty odcizili a nejsou schopni si navzájem odpustit některé věci z minulosti. Vincent tajně nahraje vynucenou zpověď Jona na kazetu, ve které se přiznává, že Amy před deseti lety znásilnil.

Dramatická situace se stupňuje, když na scénu vstupuje Amy, kterou pozval Vincent. Vincent trvá na tom, že se Jon Amy omluví, nicméně Amy zpočátku tvrdí, že se nejednalo o znásilnění. V dramatickém závěru se spolu utkává minulosti, žárlivost, vina a její přiznání a síla přátelství.

Autor hru rozehrává od setkání po deseti letech dvou přátel přes jejich osobnostní a názorové spory až ke dramatické analýze činů z minulosti. Jon se pod nátlakem Vincenta a pod tíhou pocitu viny postupně zbavuje své uhlazenosti a sebejistoty a je konfrontován s minulostí a odpovědností. Vincent si při hádce ujasňuje své pocity a důvody svého neuspořádaného života. Amy se nejprve nechce zabývat minulostí, ale když je k tomu přinucena, dává průchod své dávné bolesti a zlobě a snaží se Jona i Vincenta vytrestat.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz