Tales from Red Vienna

Titul v originále: Tales from Red Vienna

Autor: David Grimm
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

David Grimm (USA)

TALES FROM RED VIENNA (POVÍDKY Z RUDÉ VÍDNĚ)

3 m, 3 ž

Hra je inspirována osudy rakouských válečných vdov. Život ve Vídni se rozpadem monarchie radikálně změnil, k moci se dostali socialisté a představa všeobecné rovnosti, na kterou ale společnosti ještě zdaleka nebyla zralá. Hlavní hrdinka Helena Altmanová ztratila ve válce manžela, zůstala jí po něm jen prázdná hrobka, císařovo posmrtné vyznamenání za statečnost a nečekaná chudoba, které se neumí postavit, protože jako šlechtična nikdy neměla žádnou práci. Je ale mladá a pohledná. V první scéně, která se odehraje téměř beze slov, vidíme Helenu a neznámého muže, který vstoupí, na tác položí patřičný obnos a následuje rychlý sex.

Helena zdaleka není jediná, která našla stejné východisko z nouze, ale daří se jí udržet vše v tajnosti. V předstírané snaze seznámit Helenu s perspektivním partnerem (zatímco se o něj sama zajímá), představí jí přítelkyně Mutzi maďarského levicového novináře Bélu Hoyoka, v němž Helena pozná svého bývalého zákazníka z úvodní scény. Ukáže se, že Béla je Helenou okouzlen už od jejich prvního setkání, ovšem až náhoda je svedla dohromady. Helena nakonec překoná podezřívavost a rozhodne se odložit smutek, k rozčarování a vzteku své přítelkyně. Oficiálním návratem do života má být romantický piknik u manželovy hrobky. Ten ovšem překazí příjezd Mutzi a domněle mrtvého manžela, který po dva roky žil pod jménem padlého vojáka v cizině. Místo hrdiny přichází zlomený muž a dezertér, místo milovaného manžela zrádce, který nechal svou ženu na holičkách. Helena je sice v šoku, ale rozhodne se dát přednost své manželské povinnosti. Aby zázračné zmrtvýchvstání nebylo prozrazeno, chystá se za pomoci Mutziina manžela, diplomata, utéct do Holandska. Před odjezdem ji ale navštíví Béla, Helena se dá strhnout vášní a manžel odhalí jejich poměr. Dojde ke konfrontaci obou mužů, Altman Bélu udeří, Helenu manželovo chování silně popudí. Béla odchází a Altman Heleně navrhuje odpuštění a nový začátek. Po napjaté situaci sám odchází na vlak, Helena zůstává sama, snaží se otevřít zablokované okno, tragický konec se dá vytušit.

Grimm vykreslil Vídeň 20. let živými barvami. Přelom epochy vystihl v mnoha detailech a logicky je spojil. Pokrokový novinář je fascinován ženou šlechtického původu (tituly byly zrušeny), baví se operetou, která se už nenosí, květnatě se vyjadřuje a srší bonmoty jako lev. Altman před svou hanbou utíká do ciziny, ačkoli už není, kdo by ho trestal, utíká jen před vlastní představou. Obyvatelstvo se dělí na přímé účastníky bojů a ty, kteří nemají právo nikoho z těch druhých soudit, protože nevědí, o čem mluví (Altman a Béla, který strávil válku v archivu), nová válka už se pomalu, ale jistě dere na povrch (zelinářův syn Rudy dostane nabito, protože je Žid a kvůli takovým Rakousko prohrálo), jedni oslavují svobodu, druzí staré časy.

Newyorský Manhatan Theatre Club uvedl světovou premiéru hry v únoru 2014.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz