Swallowing Dark

Titul v originále:

Autor: Lizzie Nunnery
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Lizzie Nunnery (Velká Británie)

SWALLOWING DARK (POHLCUJÍCÍ TEMNOTA)

1 m, 2 ž (hraje 1 herečka)

Hra o tom, že v případě emigrace a uprchlictví je skoro nemožné dobrat se pravdy… Hlavní hrdina, Canaan ze Zimbabwe, chce už navždy žít v Liverpoolu; úřady právě prošetřují jeho žádost o azyl a vypadá to, že život, který zde vybudoval během pěti let pro sebe a svého devítiletého syna, skončí. Jeho „protivnicí“ je Martha, podrobující ho důkladnému zkoumání – snaží se poctivě zjistit, jestli se Canaan opravdu nemůže vrátit, protože by ohrozil svůj život, nebo zda byl spřažen s politickým režimem své domoviny (Mugabeho režim) a jeho minulost není tak čistá, jak se může zdát. Canaanova minulost se odhaluje nejen v dialogu s Marthou, ale i v reminiscencích na rozhovory s jeho ženou Nomsou (v níž se postava Marthy proměňuje). I Martha má svůj příběh, který se s tím Canaanovým prolíná, autorka tak diváka znejišťuje a nedovádí k jednoznačnému zjištění, kde se skrývá pravda. Rozhodná stanoviska o tom, kdo má na co nárok, co je správné a spravedlivé, ve hře nenajdeme, byť hra dospívá k poněkud melodramatickému konci.

Autorka se nechala inspirovat osudy Zimbabwanů, s nimiž se setkala během své aktivní pomoci uprchlíkům – svou hru staví psychologicky, snaží se o otevřenost, kterou téma vyžaduje, ale (jak se psalo v recenzích) které se mu málokdy dostává. Jiná recenze přirovnala autorčinu analýzu byrokratického systému ke kafkovskému stylu psaní, aktuální téma v každém případě kvitovala řada kritiků. Hra měla premiéru v roce 2011 v koprodukci liverpoolského divadla Everyman a londýnského divadla Theatre 503 - dostala se do finále ceny Susan Smith Blackburn Prize.

Autorka debutovala hrou Intemperance (Nestřídmost), kterou rovněž uvedlo divadlo Everyman a jež se dočkala obrovského kritického ohlasu (hra dostala cenu Amnesty International). Nyní hojně píše pro rozhlas a spolupracovala i s londýnským Národním divadlem v rámci jejich programu Connections. Její dramatický debut v Británii způsobil překvapení, původně totiž vystupovala jako folková zpěvačka.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz