Svatoušek

Titul v originále: Firlinger

Žánr: monodrama, tragikomedie
Překladatel: Michal Kotrouš
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1

tragikomický monolog

Čestnému kostelníku Firlingerovi (slovní hříčka - Firmling znamená biřmovaný), který pracuje přes den v tiskárně, se přihodí jedné neděle v kostele nehoda. Ozve se prasknutí, spadne na něj dvousetkilový pískovcový anděl a zabije ho. Firlinger žil celý život podle Desatera a znal všech dvanáct apoštolů jménem, v počítači měl jako výchozí stránku web kardinála, aby si každé ráno vychutnal kliknutím myši jeho úsměv. Na hřích prostě nebyl čas. Teď je Firlinger mrtvý a čeká na zmrtvýchvstání, na nanebevstoupení, ale nic se neděje. Zarezervoval si cestu, sbalil kufr, zaplatil účet, ale autobus nikde. Čeká na svého anděla, který ho má vést ke Spasiteli, je však stále více zklamán a čekání se mění v rezignaci. Retrospektivně si rekapituluje svůj zbožný život, při čemž se začínají vynořovat jeho hříchy - zlost na lidi, kteří ho opustili, rozhořčení, nenávist, zůstal bez ženy, bez lásky. Konečně vybízí Boha k reakci a ani si nevšimne, že se nachází v pekle - svém soukromém pekle. On, který věnoval celý život církvi, se ocitá ve slepé uličce. Dochází k závěru, že si měl život více užít.

Autor ukazuje v tomto tragikomickém monologu mrtvého promarněný život a promarněné příležitosti naivního člověka, služebníka církve, jenž si chce své nebe koupit a který pomáhá lidem z čiré vypočítavosti. Česká premiéra proběhla v září 2015 v produkci Golden Archer Productions v Divadle Horní Počernice, s Otmarem Brancuzským v titulní roli.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz