Suff

Titul v originále: Druk

Autor: Morgens Rukov, Thomas Vinterberg
Žánr: tragikomedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 1 ženy 4

Thomas Vinterberg, Mogens Rukov (Dánsko)

DRUK (CHLAST / ALKOHOLIČKY)

1 m, 4 ž

komedie

Tohle je martini dry. Žádný obavy. Víš, díky alkoholu vznikly na tomhle světě velký věci. Odmítání alkoholu je hrozný zjednodušení, protože v něm leckdo vidí jenom prostředek k oslavám nebo k otupění nešťastných nebo neschopných lidí.“

Čtyři násosky a jeden abstinent. Komedie autorů veleúspěšné hry Rodinná oslava nás zavádí do obýváku velkoměšťanského světa dámiček v dnešní Vídni. Copak Asi dělají tyto udržované a perfektně nalíčené dámy, když už jim zemřeli či utekli manželé a děti jsou z domu? Oddávají se především alkoholu – bezuzdně oslavují život téměř jako při bakchanáliích, ale také se masochisticky upíjejí, čímž trpí jejich těla i rodinné vztahy. Ale Hedwig, Irma, Constanze a Marion jsou spolu a to jim stačí.

Šaramantní, křehká Hedwig, která nosí vývrtku na krku, byla lékařkou. Nevinná, temperamentní Irma otevírá láhve se stejnou rychlostí, Constanze má ortopedické problémy poté, co byla tanečnicí, Marion je od přírody šťastná povaha. A do toho přichází Jacob, slušný muž, jenž má na svetru vyšito slovo „táta“ a cyklistickou helmu má téměř přirostlou k hlavě. Dělá vše perfektně a správně, až se s ním jeho žena rozešla. Teď se Jacob snaží vymluvit matce Hedwig alkohol a přinutit ji k důstojné vánoční oslavě v úzkém rodinném kruhu. Nejprve nemá vůbec šanci, ale pak se mu podaří vrazit do jejich opilé rozpustilosti klín – aspoň to tak zpočátku vypadá. Jenže zbylé tři dámy převezmou iniciativu a abstinenta obrátí na svou víru…

Hořká komedie je výtečnou příležitostí pro čtveřici hereček, byla uvedena v únoru 2018 ve vídeňském divadle Kammerspiele der Josefstadt. Na Slovensku hru uvedla bratislavská Aréna v říjnu 2019.

Máme k dispozici i německý překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz