Stonewatcher

Titul v originále: Gézagyerek

Autor: János Háy
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 7 ženy 4

János Háy (Maďarsko)

GÉZAGYEREK (STONEWATCHER / HLÍDAČ KAMENŮ)

7 m, 4 ž

Géza je asi 25 letý mladík, který má poruchu učení a vykazuje známky autismu. Žije s matkou v maďarské vesnici. Aby získal pocit, že má jeho život smysl, dostane práci v kamenolomu - jeho úkolem je sedět, sledovat práci ostatních a pokud by hrozilo neštěstí, zastavit pás s valícími se kameny. Po prvotním nadšení z práce i možnosti začlenit se do komunity však začne jeho ritualizovaný život narušovat pocit zbytečnosti: pokud nehrozí neštěstí je podle něj jeho práce nesmyslná a zbytečná. Dobře myšlená akce kolegů, fingovaná smrt jednoho z nich, kdy má Géza možnost zastavit valící se kameny, mu způsobí šok. Zrovna tak jako pokus kolegů ukázat mu, co je to milování se ženou. Příběh končí tak, jak začal - Géza bez jakéhokoliv životního programu zůstává doma s matkou. Jeho svět je příliš svébytný, originální a zároveň křehký, pro jeho okolí je téměř nemožné, aby ho chápalo.

Háy dobře a vtipně vykresluje maloměstské poměry, pokrytectví a závist (do nezaměstnaného Muže se stále naváží jeho Žena: „...někdo jako Géza má práci a ty - přestože jsi na rozdíl od něho úplně normální - ne...") související se sociálními problémy, nezaměstnaností a vstupem zahraničního kapitálu do domácího podnikání (změny v kamenolomu s příchodem zahraničního vlastníka). Háy se částečně inspiroval dramatikou Samuela Becketta (Gézova pracovní rutina má skutečně jakýsi podtext „čekání na Godota"). Postava Gézy se stylu hry vymyká i precizně popisným jazykem replik s dlouhými souvětími. Autor charakterizuje prostředí ve scénických poznámkách v realistickém duchu.

Postava Gézy je role pro mladého herce, jinak hra nabízí více hereckých příležitostí pro čtyřicátníky (Gézovi kolegové), role matky se nabízí pro zhruba padesátiletou herečku (pokud se budou inscenátoři držet autorových charakteristik jednotlivých postav).

János Háy, maďarský básník, povídkář a dramatik ji napsal v roce 2000, v době svých dramatických začátků. Hra byla mj. prezentována v rámci projektu a est v únoru 2005 v Teatro Mercadante v Neapoli, kde se představil také Jiří Pokorný s textem Odpočívej v pokoji.

Text je v agentuře k dispozici v anglickém překladu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz