Squaring the Circle

Titul v originále: Squaring the Circle

Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 12 ženy 2

Tom Stoppard (Velká Británie)

SQUARING THE CIRCLE

12 m, 2 ž

Hra byla napsaná pro televizi v roce 1984. Odehrává se v Polsku v letech 1980-1981. Děj začíná stávkou dělníků a zachycuje vznik hnutí Solidarita, zrození vůdce Lecha Walesy a jeho slávu, až po zatčení několika členů vedení reformního hnutí. Hrou provází dvojice Vypravěče a Svědka, která zasazuje události do širšího dějinného kontextu, a spojuje dějovou linii v celek. Text má čtyři dějství s názvy: Generální tajemník, Solidarita, Kongres a Generál. Během děje se vystřídá v čele polské komunistické strany několik vůdců, kteří se postupně všichni v identických scénách setkávají během dovolené na břehu moře s Brežněvem, setkání vždy otevírá soudružské objetí a polibky.

Dělníci v gdaňských loděnicích vyhlásili stávku a požadují zvýšení mezd a další sociální výhody. K radikální konfrontaci byli donuceni špatnou situací polského hospodářství. Polský stát je obrovsky zadlužený u zahraničních bank a ceny zboží několikanásobně rostou, aby bylo možné alespoň částečně hradit úroky státního dluhu. Komunistická strana si tentokrát nemůže dovolit žádné drastické řešení, protože má na kontě už několik brutálních zákroků při stávkách v letech 1956, 1970 a 1976. Elektrikář Lech Walesa se stal mluvčím stávkujících dělníků pro vyjednávání s vládou. Stává se z něj celebrita plnící stránky časopisů. Vzniká myšlenka založit hnutí, které ponese název stávkového plakátu. Cílem je reformovat polský socialismus. Walesa vyjednává s generálním tajemníkem strany.

Názory uvnitř hnutí se vývojem štěpí. Na komunistickou stranu je vyvíjen nátlak z Ruska, aby si v zemi zjednala pořádek. Část hnutí se radikalizuje a v jednom projevu zazní myšlenka vytvoření opozice a vlastní prozatímní vlády. Reakce je rychlá. Členové vedení hnutí Solidarita jsou pozatýkáni a uvězněni a generálním tajemníkem se stává generál Jaruzelski, v jedné osobě se tak po jihoamerickém modelu spojuje vedení strany a armády a polská komunistická strana je první, která má v čele generála.

jbo

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz