Špatné svědomí

Titul v originále: Guilty Conscience

Autor: William Link, Richard Levinson
Žánr: komedie, drama, detektivka
Překladatel: Martin Novotný
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Artur Jamison je pověstný tím, že při obhajobě ne vždy používá nejčistší metody. Už delší dobu uvažuje o tom, že zavraždí svoji manželku, která se s ním chce nechat rozvést a dává mu jasně najevo, že udělá všechno pro to, aby dosáhla co nejvyššího odstupného. Artur začne spřádat různé scénáře, jak se ženy zbavit. Ve své mysli si představuje soudní přelíčení a s vyfabulovaným prokurátorem sám svádí boj o svoji obhajobu. Do hry vstupuje i Arturova bývalá milenka a pořádně zamíchá již tak rozvášněnými vztahy s nastávající bývalou manželkou. Artur taktizuje, před námi defilují jeho různé představy vražedných úvah, korunované i rozborem pokusu o vlastní sebevraždu. Jenže právník Jamison nemyslel na jednu důležitou okolnost – ve svých plánech silně podcenil ženskou logiku - šokuje ho, když se dozví, že jeho žena a někdo další jej plánují zabít. A tak až do poslední chvíle nevíme, jak poměrně vyrovnaný souboj skončí.

Skvěle napsaný thriller, plný nečekaných zvratů, s ještě záludnějším rozuzlením, z pera autorů televizních seriálových evergreenů Columbo a To je vražda, napsala vás udrží v napětí až do samotného konce. Hra byla poprvé uvedena v divadle Parker Playhouse v Ft. Lauderdale na Floridě v dubnu 1980. Televizní zpracování se řadí do trojice televizních filmů, které byly realizovány, spolu s ním (Vražda z přirozených příčin, Zkouška na vraždu) – byl poprvé vysílán americkou televizí v dubnu 1985.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz