Sour Grapes

Titul v originále: Sour Grapes

Autor: Michael Harding
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 8

Michael Harding (Irsko)

SOUR GRAPES (KYSELÉ HROZNY)

8 m

Hra Sour Grapes se odehrává v současném Irsku a její hlavním tématem je krize v dnešní církvi.

Ústřední postava hry, kanovník Adam Bailey, má na starosti menší irskou farnost. Bailey představuje „tradiční" přístup k náboženství, hlásající, že spravedlnost je důležitější než láska. Jeho názory a pochybnosti, s nimiž se během mnoha let své služby musel vyrovnávat, se dozvídáme v rozhovorech s otcem Rehillem, který za Baileym přijíždí, aby vyšetřil skandál otřásající církví - nový biskup Lynam byl obviněn ze zneužívání seminaristy Petera. Prostřednictvím dialogů Rehilla a Baileyho autor odhaluje kritickou situaci, v níž se církev nachází, i novou realitu, se kterou se musí tak či onak vyrovnat. Otec Rehill představuje typického „hledače pravdy". Stinnou stránku církevní hierarchie reprezentuje ambiciózní a bezskrupulózní biskup Lynam, který se bojí o svou pozici, poukazuje na odvěkou hříšnost církevní hierarchie, jež však zůstávala v utajení. Mladé seminaristy a později čerstvě vysvěcené kněze představují Ciaran, Dermot a Nigel, dospívající ve světě rychlých aut a mobilních telefonů - jejich odlišný přístup ke kněžskému povolání (a zejména celibátu) ukazuje, kudy se církev možná bude ubírat. Záhadnou postavou, rozpoutávající celý skandál, je Peter, někdejší Baileyho farník a pozdější Lynamův seminarista (a milenec). Ukazuje se, že trpí psychickou chorobou: jako homosexuál se projektuje do Panny Marie a stává se vyznavačem mariánského kultu. Na konci spáchá sebevraždu a zanechává dopis, v němž očišťuje biskupa Lynama a obviňuje Baileyho, že mu zničil dětství. Otec Rehill církev opouští, aniž by vysvětlil proč.

Hra se odehrává na několika místech a v různých časových rovinách, které se volně prolínají. Autor předepisuje jednoduchou scénu tak, aby se dalo hrát bez přestaveb, scénografický klíč má suplovat zejména nasvícení. Jádrem hry jsou dialogické pasáže, snažící se osvětlit zejména případ zneužívání - na jejich pozadí se otvírají vedle církevní tématiky i motivy osamělosti, potřeby lásky, pochybností a jistého zděšení nad morálním úpadkem světa a jeho fanatickou konzumností. Nezachytitelným fantomem, stojícím spíše mimo ústřední rozhovory, zůstává Peter, nešťastná, vykloubená postava, metafora zoufalství a samoty nehodící se do žádné doby.

Hra se zabývá vážným tématem, nechybí jí však ani humor a sarkastický pohled na svět.

Sour Grapes byla napsána v roce 1997, poprvé se hrála v režii Briana Bradyho v produkci divadla Abbey Theatre na scéně Peacock Stage v Dublinu 9. dubna 1997.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz