Soudce v nesnázích

Titul v originále: The Magistrate

Autor: Arthur Wing Pinero
Žánr: komedie
Překladatel: Jiří Josek
Jazyk: čeština
Postavy: muži 12 ženy 4

Artur Wing Pinero (Velká Británoe)

SOUDCE V NESNÁZÍCH (THE MAGISTRATE)

z angličtiny přeložil Jiří Josek

11 m, 5 ž

viktoriánská fraška

Karbanit s nezletilcem ve vykřičeném hotelu? Zdrhat v převleku před policajty? Poslat milovanou ženu za mříže? Ctihodný soudce v řadě choulostivých situací, v nichž byste se rozhodně sami nechtěli ocitnout. Klasická viktoriánská fraška nejvyšší komediální výbušnosti.

Konzervativní lidumilný soudce se ve zralém věku ožení s půvabnou čerstvou vdovou. Ta si však upře pár let, čímž ze svého dospívajícího syna rázem učiní malého chlapce, jehož skutečné zájmy jsou v rozporu s deklarovaným stářím. Sbližování s tímto vyženěným synem přivádí soudce Posketa až na nebezpečně šikmou plochu - do nevěstince. Tam narazí na starého přítele prvního manžela své ženy a na nápadníka své švagrové a… Všechno se zamotá a zkomplikuje. Dobře namíchaný koktejl feydeauovského situačního humoru a wildeovské konverzační komiky nepochybně pobaví diváky i ve třetím tisíciletí!
Hra z roku 1885 už v roce 1890 okouzlila Prahu ze scény Národního divadla - soudce Posket bavil diváky v inscenaci tehdy čerstvé londýnské komediální novinky. V divadelní metropoli nad Temží se tato bláznivá komedie objevuje na repertoáru pravidelně - v roce 2012 uvedlo tuto hru s obrovským úspěchem Londýnské národní divadlo a v rámci produkce BBC byl jeho přímý přenos vysílán ve vybraných kinech po celé Evropě, včetně ČR. U nás se hra objevila po 124 letech (vlastně v české premiéře) v Klicperově divadle Hradec Králové v říjnu 2013, poté např. v Divadle Na Vinohradech v březnu 2014.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz