Soho

Titul v originále: Soho

Autor: Rebecca Lenkiewicz
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 5

Rebecca Lenkiewicz(ová) (Velká Británie)

SOHO or THE TALE OF TABLE DANCERS (SOHO aneb PŘÍBĚH TANEČNIC U TYČE)

1 m, 5 ž

Prvotina uznávané autorky z r. 2000 vychází z její autobiografické zkušenosti, když byla v 90. letech zaměstnána jako tanečnice v nočním klubu. Její alter ego, vystudovaná herečka Veronica, se rovněž na inzerát zúčastní konkurzu do nočního klubu Venus, který řídí podivínský Marco. Měsíčně se opakující majetnické výbuchy, ve kterých tanečnicím vytýká, že se dotýkají svých klientů, a po kterých se musí vyplakat na záchodě, jsou patrně jediným projevem jeho vlastní sexuality. Veronica je přijata, ale má zprvu zábrany, zapojit se do obvyklé rutiny. Aby mohla tančit na stole u tyče pro konkrétního zákazníka (a získat tak dýžko, které je její jedinou odměnou), musí nejen získat jeho pozornost, ale většinou ho i sama oslovit. Tato pravidla jí objasňují kolegyně, se kterými se o pauzách v šatně blíže seznamuje.

Postupně nahlíží do jejich osudů, ale jsou pro ni i nevyčerpatelnou studnicí příběhů ze života na hraně sexuálních vztahů. Nejdramatičtějším se nakonec ukáže být příběh nejmladší tanečnice, Nadii, původem z bývalé Jugoslávie. Nadia tají před přítelem, čím se živí. Když mu oznámí, že je těhotná, přítel ji jednoho večera (je to právě večer, kdy v klubu Londýn oslavuje konec finančního roku ve stylu SM) sleduje. Když se jí na parketu dotkne, Marco jeho i Nadiu urazí a mladík ho fyzicky napadne. V nastalém chaosu vykrystalizují dosavadní drobné příběhy a nálady dívek v rozhodnutí všech z klubu odejít.

Nutno podotknout, že taneční výstupy u tyče jsou neodmyslitelnou součástí hry.

Premiéra proběhla v březnu 2000 v londýnském Pleasance Theatre.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz