Snímek č. 51

Titul v originále: Photograph 51

Žánr: hra
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 5 ženy 1

Watson, Francis Crick a Maurice Wilkins dostali v roce 1962 Nobelovu cenu za medicínu za objasnění molekulární struktury nukleových kyselin. Objev byl učiněn za pomoci Rosalindy Franklinové.“

Franklinová je nejlépe známa svou prací na difrakčních obrazech DNA, které byly následně použity k správnému určení struktury DNA Watsonem a Crickem. Franklinová však sama zřejmě rozpoznala strukturu DNA, nicméně Watson a Crick ve své slavné práci z roku 1953 její příspěvek zmínili pouze několika slovy. Její zásluhy byly rozpoznány až ke konci 60. let. Po práci na DNA vedla Franklinová také výzkum na poli virologie. Zemřela však v 37 letech na rakovinu vaječníku.“

Dva citáty z české Wikipedie jsou nejlepším úvodem do problematiky, která je základem strhujícího dramatu americké dramatičky Anny Zieglerové (1978). Jeho hrdinkou je právě Rosalind Franklinová (1920-1937) a její – často přehlížená – role při objevu dvoušroubovicové struktury DNA. Její příběh vypráví o tom, jak se tato bystrá, tvrdohlavá a odvážná žena pohybovala na území ovládaném muži – ve vědeckých pracovištích poválečné Anglie. Watson, Crick a zejména její nejbližší spolupracovník Maurice Wilkins jsou jejími protihráči. Hra tak úspěšně balancuje mezi napínavou a morálně složitou kapitolou z historie vědy a lidským příběhem, kladoucím otázky po směru a smyslu života.

Hru poprvé inscenoval soubor Active Cultures Theatre v Mount Ranier ve státě Maryland v roce 2008. Značného ohlasu pak dosáhla při uvedení v Seattle Repertory Theatre v roce 2013. V září 2015 proběhla britská premiéra v Noël Coward Theatre v Londýně s Nicol Kidmanovou v hlavní roli. Česká premiéra proběhla v březnu 2018 v Divadle v Celetné.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz