Smrť obchodného ©

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: slovenština
Postavy: muži 4 ženy 3

Lenka Garajová (Slovensko)

SMRŤ OBCHODNÉHO ©

4 m, 3 ž

Hra volně inspirovaná dílem Arthura Millera Smrt obchodního cestujícího sa snaží prostřednictvím vybraných motivů pokračovat v příběhu dvou bratrů a jednoho tíživého odkazu jejich otce. Bratři se po pohřbu na delší čas rozloučí a volí si různé životní cesty. Kromě toho je rozděluje odlišný pohled na otcovu smrt. Billy ví, že otec sa zabil kvůli životní pojistce, a cítí podobné břemeno. Pro Jeffa je otcova sebevražda nepochopitelná, nechce žít s pocitem otcovy slabosti a rezignace.

Starší Billy prodává energetický nápoj BlueBall a věří, že jednou vydělá tolik, aby kromě štěstí a zázemí získal i úctu a uznání. Mladší Jeff se k otcovu stereotypnímu životu otočil zády a vydal se jako námezdní dělník na cesty. Dálky ho však vyčerpaly a vyprázdnily. Začíná cítit potřebu zakotvení, sblížit se s bratrem, pochopit takzvaný normální život. Billyho přítelkyně Mad pracuje jako senior fashionistka, ale ve snaze nezklamat společný sen o lepší budoucnosti přistoupí na jinou, ponižující práci. Jeffova krátká známost Jen zase racionálně odděluje práci od osobního života a prodává se jako prostitutka, o čemž Jeff neví. Billy sa pomalu přibližuje pocitu a osudu svého otce, Jeff zjišťuje pravdu o jeho sebevraždě a skutočném americkém snu svého bratra, všichni jsou vyčerpaní a touží po pochopení, všechno se rozhodne na mostě...

Situace přerušuje a sleduje mrtvý Willy Noman, který není ani po smrti schopný konfrontovat se s pravdou. Nejzlomovějšími okamžiky jeho života ho provází Investice, ironizující a krutá postava, která s požitkem ověřuje platnost našich citových investic.

Hra má ambici klást otázky po váze malého lidského života v mýtickém tvoru zvaném současná kapitalistická společnost. Kolik potenciálu se vejde do jedné rodiny? Kolik průměrnosti a zbytečnosti snese ideálny život? A co to vlastně je?

Světová premiéra proběhla v MD Žilina v květnu 2016.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz