Skleník

Titul v originále: The Potting Shed

Autor: Graham Greene
Žánr: hra
Překladatel: Radek Pokorný
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 5

Graham Greene (Velká Británie)

SKLENÍK (THE POTTING SHED)

z angličtiny přeložil Radek Pokorný

6 m, 5 ž

Ve venkovském sídle umírá agnostický myslitel a propagátor „volné myšlenky" Henry C. Callifer. K jeho úmrtnímu loži se sejde celá rodina s výjimkou Calliferova mladšího syna Jamese, který záměrně nebyl informován, ale jeho třináctiletá neteř Anne mu tajně pošle telegram s pozváním. Matka ho však z jistého důvodu k umírajícímu nepustí.

James je, stejně jako kdysi Greene, redaktorem v Nottinghamu. S manželkou se rozešel, protože propadl nicotě a není schopen nikoho milovat; trpí prázdnotou, depresemi a nechce se mu žít. Bezvýsledně se léčí u jednoho psychiatra a má sebevražedné sklony. Z náznaků, které během děje dostávají konkrétnější obrys, vyplyne, že příčinou Jamesových potíží je jakási událost z dětství, která souvisí se skleníkem v zahradě jeho rodičů a kterou mu matka tvrdošíjně zatajuje.

Záhada se začne vyjasňovat zásluhou zvědavé a všudypřítomné Anne, která si zahraje na detektiva. Vypátrá dva svědky Jamesova mládí - manželku tehdejšího zahradníka a Calliferova bratra Williama, katolického kněze, který měl na mladého Jamese kdysi velký vliv. Jejich výpověď odhalí letité tajemství: chlapec žil na rozhraní dvou světů, náboženského přesvědčení strýcova a cynického ateismu svého otce, který se snažil knězův vliv všemi silami zesměšňovat a ironizovat. Čtrnáctiletý James se rozhodl uniknout z bezvýchodné situace sebevraždou - oběsil se ve skleníku. Našel ho zahradník a snažil se ho oživit, ale chlapec už nedýchal. Strýc William nabídl Bohu za chlapcův život to nejcennější, co měl - svou víru - a modlitbou dosáhl jeho vzkříšení. Šlo zřejmě o „zázrak" odporující ateistickým teoriím Jamesova otce, a proto se rodina rozhodla tuto událost natrvalo vymazat ze svého života.

Pátera Williama vzal Bůh za slovo. Ztratil víru a propadl alkoholu. Žije v zapadlém městě ve východní Anglii, kde z povinnosti vykonává kněžský úřad. James ho navštíví, tajemství je konečně bez pomoci psychiatra úplně odhaleno a oběma se uleví. Kněz najde ztracenou víru a jeho synovec získá duševní rovnováhu.

V poslední scéně zasedá v Calliferově domě rodinná rada. Chtějí zbavit Jamese svéprávnosti a umístit ho do ústavu pro duševně choré. Když se James, který byl zamčen v pokoji, znenadání s pomocí důmyslné Anne mezi nimi objeví, ztrácí jeden po druhém předstíranou jistotu a matka Calliferová dokonce přizná, že její zesnulý manžel nakonec sám, pod tíhou důkazů, uvěřil v Jamesovo zmrtvýchvstání, a proto se bál se svým synem setkat. Musela ho přesvědčovat, aby veřejně neodvolal své ateistické krédo. James vyzná lásku své ženě a požádá ji, aby se k němu vrátila. Tím dosvědčí, že již není „vyhaslý případ."

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz