Skåne

Titul v originále: Skåne

Autor: Pamela Carter
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 3

Pamela Carter(ová) (Velká Británie)

SKÅNE (PLACKA-ROVINATÁ KRAJINA)

4 m, 3 ž

Jde o události jednoho týdne, než jsou řazeny retrospektivně, od neděle zpětně až k pondělí. Děj se odehrává ve Švédsku v oblasti Skåne. Postavy tvoří dvě rodiny: Chris a Siri mají dceru Ingrid (13); Malin a Kurt mají syny Olleho (11) a Pera (15).

Děj začíná v neděli, kdy se všichni sejdou v domě Malin a Kurta a otevřeně si povídají o tom, že Malin a Chris měli spolu poměr, opustili svoje rodiny, teď se vrátili a vysvětlují vše svým dětem.

V sobotu Per a Ingrid spolu natáčí „film", protože Per je experimentální filmař, přičemž Per pokládá Ingrid různé otázky (vyzkouší si spolu sex). V pátek se sejdou Kurt se Siri (podvádění partneři) a sami se spolu vyspí – a baví se hlavně o tom, co to s člověkem udělá, když ho jeho partner podvádí, a že tahle situace nastala jenom kvůli jejich partnerům, že neberou ohledy na jejich děti. Ve čtvrtek přijede za Kurtem, Ollem a Perem domů Ingrid a Siri a děti se seznamují. Ve středu Ingrid vyslýchá Siri, např. kde je právě její otec (rozhovory dětí s rodiči evokují nadvládu nad rodiči). Siri zjistí, s kým její muž je, zavolá Kurtovi a vše mu poví. V úterý se zase natáčí film, tentokrát natáčí Per Olleho. Per, který je starší, se snaží Olleho herecký výkon vylepšit tím, že mu řekne, že jejich táta zabil jejich mámu.

Poslední část, tedy pondělí, jsou spolu Malin a Chris v hotelovém pokoji a slibují si, že spolu zůstanou navždy, že je jim skvěle a nikdy to nechtějí měnit.

Jak se rodiny vyrovnávají s nevěrami svých otců/matek/partnerů? Jak velkou nadvládu nad rodiči mají jejich děti? Jsou vnímavější, než si dospělí myslí? To jsou hlavní témata této hry, jež staví do popředí právě děti, které musí reflektovat a řešit problémy svých rodičů.

Hra byla vybrána mezi finálové texty v rámci přehlídky nových her Theatertreffen 2012 v Berlíně.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz