Singer

Titul v originále: Singer

Autor: Peter Flannery
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 16 ženy 6

Peter Flannery (Velká Británie)

SINGER

16 m, 6 ž (možnost zdvojení rolí)

Někteří lidé jsou rádi, když si odbudou svůj život. Peter Singer svých životů zažil hned pět. Začal jako vězeň koncentračního tábora v Auschwitzu. Po válce se dostal do Anglie, kde nejprve vedl nevěstinec, ale poté se dal na realitní podnikání. Pronajímal otřesné byty těm, kteří nemohli žádné jiné ubytování sehnat. Viděl peníze tam, kde ostatní ani nevěděli, že je mají hledat.

Postupně se však jeho obchody obrátili proti němu. Zhrzený se vrhl do řeky a většina lidí si myslela, že zemřel. Ne však Peter Singer. Změnil si jméno a vytvořil si nový cíl: pomstu vůči tomu, kdo mu v Auschwitzu dělal ze života peklo. Když se však zamiloval do jeho dcery, situace se značně zkomplikovala a nakonec je to opět Singer, který z toho vyšel zlomený. Jeho nový cíl je tentokrát záslužný: podává polévku bezdomovcům. Dokonce se o něm začnou vyprávět mýty a mluví se o něm jako o světci. Je však postaven ještě před jednu zkoušku, když za ním přijdou realitní magnáti a chtějí jeho pomoc...

Celou hrou provázejí polského žida Singera dva muži, se kterými se poznal v koncentračním táboře: polský chlapec Stefan a německý politický vězeň Malik. Stefan je nevinný mladý muž, s velkými ideály, dokonce se od Petera na dlouhou dobu distancuje, neboť se mu nelíbí jeho chování. Když si však uvědomí, že tento muž spíše potřebuje jeho pomoc, zůstane po jeho boku. Malik je Singerův věrný kumpán, který ho provází a nevědomky podporuje ve všech jeho obchodech a ve všech jeho životech. Singer ho drtivou většinu času zneužívá a ponižuje, avšak ke konci hry se jejich vztah snad i změní k lepšímu.

Hru poprvé hrála Royal Shakespeare Company ve Stratfordu nad Avonou v roce 1989. Od té doby se dočkala řady zpracování, např. v roce 2004 v Oxford Stage Company at the Tricycle, Kilburn. Epické drama o pěti dějstvích je částečně impresionistickým pohledem na poválečnou Británii a částečně přemítáním nad následky holocaustu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz