Sieben Schritte zur Selbstauflösung

Titul v originále: Sieben Schritte zur Selbstauflösung

Autor: Marcel Luxinger
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 2

Marcel Luxinger (Švýcarsko)

SIEBEN SCHRITTE ZUR SELBSTAUFLÖSUNG (SEDM KROKŮ K SEBELIKVIDACI)

2 m, 2 ž, 1 m/ž

Píše se rok 2043. Internet je přelidněný a zregulovaný, hranice s realitou byly z velké části zbořeny. Proti dvěma ženám, Brigině Adelman a Rochade Cap Jumelle, a muži jménem Eddy Gorleck je veden veřejný proces. Obžaloba zní: založení civilního teroristického hnutí. Rozsudek: 17krát doživotně. V retrospektivách, které se vracejí až na počátek 80. let 20. století, vypráví autor o životě, jak jsme ho znali. Kolem biografií jeho protagonistů se vytvořil svět, který zdánlivě pramení z naší současnosti, stal se nám ale cizím. Co jsme znali, to znovu - nikoli beze strachu - rozpoznáváme. Kde to všechno začalo? Co se stalo s Briginou, která si už jako šestileté děvče připadala být natolik zavázaná zákonům trhu, že již o několik málo let později udržovala obchodní styky s americkým viceprezidentem? Nebo s Rachode, zakladatelkou a idolem globálního mládežnického hnutí La Force? A konečně s Eddym, který se, vychován jistým lesbickým párem, snažil v klášteře vyléčit ze své silně rozvinuté bibliofobie?

Jisté je jedno: Při všech rozdílech existuje jedno místo, na kterém se tyto tři životní cesty vzájemně zkřížily - CINCIN: Institute for Cybernetic Implants and Neuro-Cerebral Intel-Nivellization. Co odtamtud Briginu, Rochade a Eddyho zavedlo do podzemí a poté na lavici obžalovaných? Onen rozsudek v každém případě našim třem hrdinům nadále umožňuje pouze existenci ve virtuálním světě. Zraje v nich úmysl naposledy se vzepřít pořádkové moci a vtisknout systému svou svobodnou vůli.

Marcel Luxinger se pokouší vytyčit osud moderního člověka od konce 20. století. Načrtne přitom hyperrealitu vyvíjející se po šest desetiletí, ve které se mu podařilo fiktivně rozvinout skutečnost, nebo to, co za skutečnost obvykle považujeme - svět, který přitom vzniká, se zdá být dráždivým způsobem hodnověrný. Nejedná se zde o žádné suché poučky ani o polovičatosti ve stylu sci-fi. Luxingerova hyperrealita, ve které se soudobé dějiny proplétají se svými mutacemi, je velice detailní, nevypočitatelně komplexní, drzá, podivná, barevná a zlá - děsivě rozmanitá a nepopsatelná jako svět zítřka.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz