Shawshank Redemption

Titul v originále: Shawshank Redemption

Autor: Owen O´Neill, Stephen King
Žánr: dramatizace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 19

Owen O´Neill, Stephen King (Velká Británie)

SHAWSHANK REDEMPTION (VYKOUPENÍ Z VĚZNICE SHAWSHANK)

19 m

dramatizace

Divadelní adaptace novely S. Kinga, dle které byl v roce 1994 natočen neméně slavný film.

Mladý bankovní manager Andy Dufresne je v roce 1947 odsouzen na doživotí za vraždu své ženy a jejího milence, kterou nespáchal. Čeká ho trest v obávané věznici Shawshank. Andy se zde sblíží s černochem Redem, jenž je tu už dvacet let, a během dlouhé doby se jim společně podaří dosáhnout zlepšení zdejších poměrů. Andy se dokonce stane strážcům i nenáviděnému řediteli věznice nepostradatelný jako daňový a finanční poradce – ale také je vtažen do nelegálního praní špinavých peněz.

Čas běží dál a život mužů ve vězení s ním. Např. vězeň Brooks je nakonec propuštěn z vězení, ale po padesáti letech ve vězení tento starý trestanec zjišťuje, že život na svobodě je pro něj moc složitý, a oběsí se. V 60. letech nastoupí nový vězeň Tommy a řekne Andymu, že má informaci, která by mohla Andyho osvobodit nebo přinejmenším obnovit jeho proces. Andy požádá ředitele o pomoc s obnovením procesu, ale ten nechce přijít o jeho finanční služby s nelegálně vydělanými penězi a pošle Andyho na měsíc do samovazby. Pak ředitel nechá Tommyho zabít.

Aniž by to kdokoliv věděl, pracoval Andy dlouhá léta na svém útěku. Každou noc používal své kladívko, aby si prokope únikový tunel ke svobodě a jednoho dne konečně uteče z vězení. Po útěku si v bance vyzvedne peníze, které ředitel věznice nelegálně získal, a odjede do Mexika. Navíc pošle do místních novin informace o nekalých praktikách ředitele Nortona a vězeňských dozorců - Norton spáchá sebevraždu.

Red je podmínečně propuštěn a přijímá Andyho nabídku -najde na schránku s penězi, kterou mu nechal Andy, a vydá se za ním do Mexika.

Adaptace byla s úspěchem uvedena v prosinci 2009 v londýnském divadle Wyndhams Theatre.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz