Shakespeare and Elizabeth

Titul v originále: Shakespeare i Elizabeta

Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Miro GAVRAN

SHAKESPEARE AND ELIZABETH / SHAKESPEARE I ELIZABETA (Shakespeare a Alžběta)

Drama

2 m, 2 ž

Hra konvenčnější, navazující na tradici francouzských salonních historických konverzaček, které si s historickou doložeností svých zápletek nikdy příliš hlavu nelámaly. Třicetiletý, již úspěšný mladý herec a dramatik je pozván k prvnímu slyšení u své 55-leté královny. Marně mu domlouvá kolegyně herečka (sic!) Jane, marně také varuje Alžbětu její věrný rádce, hrabě Welles. Mezi oběma celebritami se rozvine milostný románek, jehož intenzita i trvalost (déle než měsíc!) všechny šokuje. Welles, znepokojený královniným ležérním přístupem ke správě země, se pokouší získat Jane, aby Shakespeara svedla, a tím v Alžbětiných očích znemožnila. To se ukáže být dosti obtížné (Jane je lesbička), ale také zbytečné. Shakespeare se už v královnině náruči dusí a touží po návratu ke svému pravému métier - tj. divadlu. Když sobecké Alžbětě oznámí svůj záměr odjet na turné, dojde k výbuchu. Její zákaz Shakespeara vyprovokuje k tomu, aby dal průchod své frustraci. Alžběta jej zavrhne. Co víc, okamžitě dá Wellesovi rozkaz Shakespeara neprodleně popravit. Ten se svěří přítelkyni a zděšená Jane ho přiměje, aby napsal královně milostný dopis, v němž lituje svých slov a popisuje, jak se mu bude stýskat.

Ráno se Alžběta u Wellese pídí po tom, jak byl její rozkaz vykonán. Welles hlásí, že Shakespeare byl před dvěma hodinami popraven. Předtím však doručil Alžbětě dopis. Ten dojme Alžbětu k slzám. Její zloba se obrátí proti Wellesovi. Zná ale špatně svého věrného rádce, který ji má naopak "přečtenou" dokonale. Shakespeara samozřejmě popravit nedal. Románek je však ten tam, vyléčená královna se vrací ke své profesi - a ke svému rádci.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz