Secret Thoughts

Titul v originále: Secret Thoughts

Autor: David Lodge
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

David Lodge (Velká Británie)

SECRET THOUGHTS (TAJNÉ MYŠLENKY)

1 m, 1 ž

Slavný anglický romanopisec zpracoval jeden ze svých románů Thinks… (česky vydaný r. 2010 pod titulem Profesorské hrátky v překladu Evy Kondrysové) v divadelní hru pro dva herce.

Čtyřicátnice, spisovatelka Helen Reedová se jen zvolna vzpamatovává z náhlé smrti milovaného manžela. Přijme proto, aby změnila prostředí, „záskok“ v úloze hostující profesorky tvůrčího psaní na univerzitě v Cheltenhamu. Průvodcem po novém působišti se jí postupně stane šéf sousedícího Institutu kognitivní vědy Ralph Messenger. Oba intelektuálové se brzy začnou zamotávat do svých disputací o povaze vědomí (Ralph, zhruba řečeno, zastává stanovisko materialistické, Helen se nechce vzdát představy nesmrtelné duše). Oba si shodou okolností také začali psát deník: Helen proto, aby psaním překonala svůj tvůrčí blok, Ralph pak chce sám na sobě zkoumat možnosti a meze záznamu proudu vědomí. A oba to k sobě velmi přitahuje. Helen zprvu odolává Ralphovým návrhům – především s ohledem na Ralphovu sympatickou ženu Carrie. Teprve když se od ní samotné dozví, že i ona má milence, vypukne poměr mezi Ralphem a Helen naplno. A ještě zintenzivní, když Carrie s dětmi na čas odjede. Ještě než se vrátí však zasáhne „osud“, či dokonce „trest“. Ralph má zdravotní potíže a testy ukazují na rakovinu jater. Díky Carrie se však dostane ke špičkovému lékaři a série dalších testů podezření nepotvrdí. Když se má Ralph po delší době znovu sejít s Helen v jejím bytě, neodolá pokušení a přečte si v jejím laptopu část jejího deníku – náhodou právě tu, v níž Helen mluví o Carriině nevěře. Ralph neovládne svou žárlivost a Helen tím prozradí, co udělal. Ta ho vykáže z bytu – jejich romance je u konce. Zklamaná Helen přesto Ralphovi před odjezdem z univerzity děkuje: pomohl jí vrátit se do života i k psaní. Není pochyb, že mnohé z jejich příběhu se objeví v jejím novém románu.

Jakkoli by se mohl syžet ve stručném popisu jevit až banálně, v Lodgeově dramatickém podání rozhodně banální není – příběh obou protagonistů a jejich jednotlivé skutky svým způsobem odrážejí jak jejich osobní filozofické postoje, tak specificky ženskou a mužskou psychologii.

Forma, kombinující dialogické scény s monologickými „deníkovými“ záznamy, v nichž se oba milenci (ne vždy s úspěchem) snaží o maximální upřímnost a otevřenost, obohacuje tento příběh o vědomí a svědomí o další vrstvy, v nichž jej může divák vnímat.

Světová premiéra hry proběhla 12. května 2011 v Octagon Theatre v Boltonu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz