Schwebende Jungfrau

Titul v originále: Schwebende Jungfrau

Autor: Ernst Bach, Franz Arnold
Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 6 ženy 6

Franz Arnold, Ernst Bach (Německo)

DIE SCHWEBENDE JUNGFRAU (LEVITUJÍCÍ PANNA)

6 m, 6 ž

Komedie / fraška o 3 dějstvích

Rozverná situační komedie ze staré školy (20. léta 20. století) využívající omylů, záměn a překvapení. Tématem je manželská nevěra, resp. pokrytecká měšťácká morálka provinčního města – hlavní hrdina, továrník Biedermann, je na oko věrným manželem a morálním vzorem (manželka již na něj kdysi narafičila detektiva a omylem se ukázalo, že je Biedermann čistý), nicméně služební cesty využívá ke svým záletům. Jeho dcera podezírá z nevěry svého mladého naivního manžela, který je však ve všem nevinně a stane se obětí intrik a výmluv. A také továrníkův bratr si chce trochu bokem užít, ale vše zpacká jeho nešikovnost... Ženy táhnou za jeden provaz s tajným detektivem, který ovšem netuší, na čem se záletníci domluvili, a tak si plete nejen stopy, ale i domnělé milence a jejich milenky... A ženy najdou nevěru i tam, kde není. K tomu všemu ještě nečekaně přijede černošský mistr v boxu, aby ztrestal Biedermanna jakožto svůdce své ženy, kabaretní herečky přezdívané Levitující panna. K všeobecnému vaudevillovému zmatku přispívá ještě dvojice nic nechápajících služebných...

Jako v jiných fraškách Arnolda a Bacha patří i zde postavy do širší rodiny, jíž kraluje továrník (jindy velkoobchodník apod.). Kromě manželky tu máme jejich dceru, jejího nápadníka, švagra a švagrovou. Nesmějí chybět epizodní roličky služebných a takto rozložené partie 12 herců jsou autorům záminkou pro dynamickou frašku plnou omylů, vytáček a podvodů.

Připravujeme český překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz