Scene

Titul v originále: Scene

Žánr: černá komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Theresa Rebeck(ová) (USA)

THE SCENE (SCÉNA)

2 m, 2 ž

Hořká komedie zkoumající křehké, ale poněkud pokřivené vztahy i charaktery.

Charlie, nezaměstnaný herec, a jeho přítel Lewis potkávají na party mladou, atraktivní Cleu, která je ve společnosti nová. Lewisovi se Clea líbí, Charliemu je její afektovaný projev protivný a své antipatie dává nepokrytě najevo. Clea vypráví o svém setkání se Stellou, pracující pro jistou populární talk show - bez uzardění odsoudí Stellu jako žensky zcela nepřitažlivou a „jalovou". Jaké je její překvapení, když jí Charlie prozradí, že Stella je jeho manželka! Lewis a Charlie Stelle (která je z jiného úhlu pohledu velmi pracovitou a úspěšnou dámou) o soudu Cley při nebližší příležitost vyprávějí. Stella naléhá na Charlieho, aby se prostřednictvím vlivných kamarádů pokusil znovu získat práci. Charlie takovou cestu odmítá. Deprese z nezaměstnanosti i napjaté domácí ovzduší prohlubují Charlieho duševní vyprahlost. Zdánlivým vytržením z této prázdnoty je náhlý začátek vášnivého vztahu s Cleou. (který pikantně vzplane uprostřed schůzky Cley s Lewisem, kam Charlie nepozván přijde.) Při jednom milostném setkání v Charlieho bytě jsou přistiženi Stellou. Po ostré roztržce Charlie odchází s Cleou. Brzy ale zjistí, že jejich vztah nemá příliš pevné základy ani dlouhodobou perspektivu. Zvlášť po tom, co Stella zablokuje Charliemu veškeré kreditní karty a on se potýká s vážnými finančními problémy. Na dalším z řady večírků se náhodou potká se Stellou. Ta našla po odchodu Charlieho útěchu u Lewise. Oznámí Charliemu, že s Lewisem příští týden odjíždí do Číny uskutečnit adopci zdejšího dítěte, kterou původně plánovali s Charliem.

Hra je založena na vtipných, ostře pointovaných dialozích vedených nesmírně živým jazykem. Pečlivě vystavěné charaktery všech čtyř postav nabízejí zajímavé herecké příležitosti.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz