Scaramouche Jones

Titul v originále: Scaramouche Jones

Autor: Justin Butcher
Žánr: monodrama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1

Justin Butcher (Velká Británie)

SCARAMOUCHE JONES

1 m

Je 31.12.1999 a klaun Scaramouche Jonese, v den svých stých narozenin, rekapituluje celý svůj život. Scaramouche vypráví, jak se narodil jakožto bizarně bílé dítě cikánce. Jeho matka byla prostitutka, a když ji zavraždili, Scaramouche byl prodán jako otrok zaklínači hadů Yasovi. Společně s Yasuem cestoval po arabských zemích po téměř dvacet pět let. V roce 1930 v arabském městě Addis Ababa, jsou oba Scaramouche i Yasu zatčeni. Při oslavách na počest krále jim uteče jejich had Benjamin Disraeli. Yasu je popraven, ale Scaramouche osvobodí italský princ a vezme ho sebou na loď do Benátek. Když připlují do benátského přístavu, Scaramouche se vrhne do ledových vod moře, aby utekl před princem a je zachráněn skupinou kočovných cikánů. Cestuje s nimi po Itálii, i na cikánský koncil, kde se dobrovolně přihlásí k záchraně jedné mladé cikánky z vězení. Když jeho samotného do vězení uvrhnou a zbijí, podaří se mu z něj nakonec dostat cikánku i sebe samotného tím, že si ji na půdě vězení vezme. Teprve po složení manželského slibu zjisti, ze cikánce je teprve 12 let. Společně s ostatními cikány cestují do Krakova, ovšem ještě než tam dorazí, vyhodí Scaramouche z karavanu a zbijí ho za to, že nechtěl se svou mladou manželkou mít intimní vztah. V Polsku ho na zemi polomrtvého nachází dva mniši, kteří ho vezmou pod svou ochranu. V té době již vypukává druhá světová válka. V den, kdy je obsazeno Polsko, se Scaramouche vydává směrem na jih. Když dorazí do Chorvatska a chce nastoupit na loď do Egypta, přístup je mu odepřen vojáky ustašovců a je společně s židy, cikány a dalšími poslán do koncentračního tábora ve Splitu. Nacističtí doktoři jsou stejně jako všichni ostatní naprosto očarováni bělostí jeho tváře, a tak ho ušetří a dají ho kopat hroby pro mrtvé a následně je zasypávat, když jsou plné. Scaramouche v sobě v té době objeví skrytý talent rozesmávat děti. Když chodí na popravu, vždy začne imitovat nacisty a posuvkami a výrazy tváře, děti rozesmává. Když skončí válka, je Scaramouche společně s nacisty zatčen, neboť je považovaný za kolaboranta. Po pěti letech ho osvobodí a Scaramouche se rozhodne se vydat do Anglie a poznat svého anglického otce. Když dorazí do Londýna, koupí si bílou barvu a rozhodne se stát klaunem.

Bizarní odysea rozpadajícími se říšemi, tragikomické shody okolností na pozadí temných událostí 20.století. Láska, brutalita, extáze i tragedie v silném poetickém příběhu vyprávěném pod bílou klaunskou maskou.

Scaramouche Jones měl premiéru v roce 2002 v Bath Theatre Royal. V roce 2008 ho v Edinburském divadle Assembly Rooms ztvárnil sám autor, Justin Butcher.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz