sauschneidn. ein mütterspiel

Titul v originále: sauschneidn. ein mütterspiel

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: ženy 2

Ewald Palmetshofer (Rakousko)

SAUSCHNEIDN. EIN MÜTTERSPIEL (PRASEČÍ PORÁŽKA. HRA O MATKÁCH)

2 ž (a mužský a ženský hlas)

Rozina a Janina žijí na statku kdesi na venkově. Zdá se, že si života užívají pouze v nepřítomnosti jediného muže v domě. Jeho násilnictví a nevypočitatelnost jenom zvětšují dusno - životní prostor je stále těsnější a žene postavy do extrémů. Vynalézavost však nezná mezí a vzájemný vztah a role mohou být různé: matka, dcera, přítelkyně, milenka, rivalka, královna i třeba princezna.

Obě ženy se ocitají v jakémsi polymorfním perverzním spletitém vztahu. Společný záchranný plán se vynořuje z hlubin prožitých traumat a destabilizuje vztah mezi ženami – jedna je totiž mužovou matkou, druhá manželkou. Ženy mají v plánu muže podříznout jako prase, ale k tomu potřebují být ve všem zajedno, což vzhledem k rozdílným citovým pohnutkám není jednoduché. Společné křehké soužití se tak boří jako domeček z karet a události spějí k neodvratné katastrofě, kterou ženy neměly vůbec v plánu.

Leitmotivem hry jsou temná sexuální traumata, problematické vztahy mezi pohlavími, které se ženy snaží vyjádřit slovy. Avšak každá snaha o řešení ztroskotává. A tak se ženy zaplétají do svých promluv o traumatech a jediným východiskem je katastrofa, protože pro nevyslovitelné již žádný meta jazyk neexistuje.

V roce 2005 získal autor za hru literární cenu pro mladé dramatiky Retzhofer Literaturpreis. Znepokojivá hra byla uvedena v dubnu 2009 v divadle Theater an Lend v rakouském Štýrském Hradci.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz