Sårskorpor

Titul v originále:

Autor: Maria Blom
Žánr: tragikomedie
Jazyk: švédština
Postavy: muži 3 ženy 3

Maria Blom (Švédsko)

SÅRSKORPOR (S-TRUPY)

3 m, 3 ž

tragikomedie

Na počátku nebylo nic, jen 6 trupů, 6 herců. A pak světlo uprostřed jeviště vykouzlilo stánek s klobásou a jeho obsluhou, osobou jménem K jako klobása. Stánek stojí poblíž činžovního domu, ve kterém žije spousta postav a postaviček, které ožívají před očima diváků z neurčité hmoty trupů herců. Světlo z hromady těl vylupuje jednu postavu za druhou a ty pak promlouvají k divákům a svěřují jim své příběhy osamění a touhy po lásce. Po lásce, která v nás zanechává zranění a které čas překryje jako strup ránu. K je hybatelem všech příběhů, dirigentem tempa jeviště. Tam, kde je zapotřebí, popostrčí, popožene či pozdrží.

Surfař Joda hledá pravou romantickou lásku jako z filmu nebo románu. Nechce jen sex, ale ryzí cit. Jeho trup jej však zrazuje, protože dokonalé surfařské tělo přitahuje jen žádostivost. Bláznivá Virve bez vkusu a kousku rytmu v těle se chce stát instruktorkou aerobiku. Sblíží se s úspěšným mladým krasavcem Timem, který má všechno. Peníze, kariéru, přítelkyni a spoustu přátel. U Virve nachází klid, pohodu a sám sebe. Virve ale hledá kamaráda, ne lásku. Agneta žije sama, protože je rozvedená a dospělé děti se odstěhovaly bůh ví kam. Najednou je v Agnetině životě prázdno. Nemá se o koho starat a život jí připadá zbytečný. Hledá lásku, nebo jen objekt své péče? Věčně nabroušený a naštvaný Rolle, kterého k nepříčetnosti přivádí i to, že Agneta nese těžkou tašku s nákupem, najde svého životního spojence u popelnic.

Tato tragikomedie s absurdním podtónem nás nutí se zamyslet nad tím, co to vlastně je být zamilován a co je to láska. Možná že se svým partnerem zůstáváme jen ze strachu ze samoty. Proč se všichni ostatní mají lépe než my? A proč se cítíme tak sámi, když máme spoustu přátel?

JODA: To ne že bys mě nepřitahovala, ale já tě chci nejdřív poznat. Myslím si, že když se dva lépe poznají, pak je i sex lepší, nemyslíš?

DORIS: Okej. Tak mě poznej. Ale nejdřív se spolu můžem vyspat, ne? Máš úžasnej zadek, víš to?

JODA: Ale lidi se přece nemůžou poznat jenom tím, že si to řeknou. Měli by spolu trávit víc času...

DORIS: Prosím, prosím, aspoň trošičku sexu.

JODA: Nejdřív bychom si měli spolu povídat. Dívat se jeden druhému do očí. Mazlit se. Usínat a probouzet se společně. Jíst snídani. Zamilovat se.

DORIS: A kdy dojde na sex?

JODA: Potom, až se člověk zamiluje.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz