Santa Maybe

Titul v originále: Santa Maybe

Autor: Tracy Forsythe
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 2

Tracy Forsythe(ová) (Velká Británie)

SANTA, MAYBE (MOŽNÁ SANTA)

1 m, 2 ž

V současném Dublinu se odehrává předvánoční příběh Gerladine Hayesové a jejího manžela Dermot. Zprvu to vypadá, že se jedná o spokojený, zazobaný páreček: on obchoduje s luxusními auty, ona se zabývá akorát tím, jestli je její hospodyně dostatečně výkonná. Postupem času ideál získává trhliny a rozklíží se s příchodem Marion, osoby z minulosti. Dermot ji přivede na právě uprázdněné místo hospodyně, Geraldine ji přijme se skřípěním zubů – nejen že ji už kdysi vyhodila, Marion navíc znala Dermotovu matku a také jeho syna z prvního manželství – a vůbec jeho minulost. Lež, pokrytectví a iluzi násobí přicházející Vánoce, Dermot Geraldinu každoročně zahrnuje opulentními dárky, ve skutečnosti se ale snaží vykoupit si svoje trvalé nevěry. Mladší Geraldina už dávno není tak elegantní ozdoba, jak kdysi pro muže o pětadvacet let staršího bývala, protože však sama není nic, nemá profesi a domácnosti ji nebaví, zavírá před zoufalstvím svého života oči. Praktická Marion je její pravý opak, ví, co je práce, chudoba, nedostatek, zachovává si však ironický postoj k životu a hlavně ke své zaměstnavatelce. Ambivalentní vztah má přesto několik styčných bodů – obě ženy jsou citově frustrované a osamělé a jejich vzájemný hovor je nakonec sblíží. Ryze realistické vyznění hry je narušeno záhadným „zjevováním“ různých postav, s nimž Geraldine hovoří nebo jež oslovuje (např. Santa, Nezvaný host atd.).

Hru poprvé uvedla divadelní společnost Whose Shoes Productions v divadle Upstairs at Three and Ten v Brightonu 7. prosince 2008, režie Janette Eddisfordová.

Tracy Forsythe pochází z Dublinu. Studovala filmové herectví. Kromě filmů má za sebou i divadelní herectví a nyní se věnuje také psaní divadelních her. Je uměleckou vedoucí skupiny Whose Shoes Productions. Žije v Brightonu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz