Sad Hotel

Titul v originále: Sad Hotel

Autor: David Foley
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

David Foley (Velká Británie)

SAD HOTEL

3 m, 3 ž

Hra, odehrávající se v domě na Floridě na začátku šedesátých let, je inspirovaná skutečným, patnáctiletým vztahem Tennessee Williamse a jeho milence Franka Merla, a pojednává o závislosti na alkohol, vnějším tlaku, kterému byl tento vztah vystaven a jeho definitivním konci.

Hra začíná jakousi alkoholickou vzpomínkou hlavního hrdiny, Toma, který představuje osobu Tennessee Williamse, na dobu před 10 lety, kdy se hlavní děj hry odehrál. Tom se právě vrátil ze sanatoria a jak zahořkle reflektuje okolnosti, které ho tam dostaly, jsme přeneseni deset let do minulosti.

Do Tomova domu přijíždí, neohlášená a k Frankově nelibosti, zablokovaná spisovatelka - alkoholička Kit s mladým Kubáncem Pedrem, kterého potkala předchozí noci v baru. Tom a Kit si spolu stěžují na těžký úděl spisovatelů, když se jim kdekdo vysmívá a kritici jim nerozumí. Kit poměrně nehorázně naznačí, že nemá kde bydlet, a tak jí i Pedrovi Tom neochotně nabídne, ať zůstanou. Kit navrhne, aby si všichni čtyři večer vyrazili, a když se opilí vracejí v noci domů, začne Tom flirtovat s Pedrem. Frank se s Tomem hádá, že by si měli spolu trochu oddechnout, ale Tom to naschvál pochopí, že si potřebuje oddechnout Frank, a nabídne Pedrovi, aby se stal jeho „houseboy". To Franka dožene k zatrpklému vylíčení, co to funkce „houseboye" vlastně znamená, včetně utěšování Toma při jeho nočních záchvatech paniky a zoufalství. Tom a Pedro zůstanou sami a zuřivě se líbají.

Druhé jednání začíná po totálním debaklu Tomovi nové hry v New Yorku. Na návštěvu přijíždí Tomova sestřenice Mary. Vztah Toma a Franka se ještě zhoršil, zvlášť proto, že Pedro se stal součástí jejich domácnosti. Při jedné hádce na téma Pedro hodí Frank po Tomovi skelničku, načež mu Tom doporučí, aby si radši našel hotel. Vzápětí zvoní telefon a Tom se dozvídá, že jeho hra měla derniéru po 11 představeních. V návalu vzteku osočí Franka, že se proti němu spiknul a chce jen jeho smrt. Do této situace přichází Pedro. Frank ho popadne a chce ho vyhodit z domu. Tom ale sahá po revolveru, který nakonec namíří na Franka. Ten pohrdavě se sbalí a odchází z domu. Mary zůstává s Tomem a snaží se jak utěšit Toma, tak i zvládnout svoji stoupající hysterii.

Třetí jednání se odehrává o 18 měsíců později. Mary je opět na návštěvě v Tomově domě a pomáhá Tomovi s úklidem domu pro Frankův návrat. Když Tom přijede, je na první pohled zřejmé, že je vážně nemocný. Přijíždí s ošetřovatelkou a nemocničním vybavením a dozvídáme se, že má rakovinu plic. Dny ubíhají v nepříjemně hustém ovzduší. Frank se zdánlivě snaží Tomovi vyhýbat, když ale Mary odjede, musí sobě čelit zpříma. Tichá večeře se přemění v bitvu o význam jejich vztahu a celé doby, kdy byli spolu. Hádka končí prozatímním příměřím, Frank se ale zhroutí a je spěšně odvezen do nemocnice. Tom se obrací k divákům a popisuje Frankovy poslední dny. Hra končí tak, jak začala - Tom promlouvá „k duchům".

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz