Ruling Class

Titul v originále:

Autor: Peter Barnes
Žánr: černá komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 3

Peter Barnes (Velká Británie)

RULING CLASS (VLÁDNOUCÍ TŘÍDA)

17 m, 3 ž (možnost zdvojení rolí)

Tato černá komedie uvedená v roce 1968 v Nottinghamu je u nás známá jak z různých divadelních uvedení (někdy také pod názvem 14. hrabě Guerney), tak z vynikajícího filmového zpracování (1972) s Peterem O´Toolem v hlavní roli.

Děj černé parodické komedie se odehrává ve staré dobré Anglii, kde dlouhý rodokmen ještě stále otevírá cestu k moci a kde se skvělí mužové s modrou krví stávají pilíři společnosti, její nadějí a budoucností. 13. hrabě Gurney, jeden z nejskvělejších mužů v království, zemře, když se omylem oběsí při svém každodenním bizarním uspávacím rituálu. Jeho jediný žijící syn Jack trpí paranoidní schizofrenií, představou, že je Ježíš Kristus, vykupitel. Na jeho psychice se zle podepsalo odtržení od rodiny a nedostatek lásky, když byl v raném mládí poslán do internátní školy. Otec ho přes jeho dlouhodobý pobyt na psychiatrické klinice ustanoví dědicem k velké nevoli svého bratra, Jackova strýce Charlese.

V závěti je ale zajímavá skulina. Jack může být poslán zpět do blázince, když se mu narodí syn. Tak by se Charlesovi mohlo podařit ukrást titul. Protože Jack žije v přesvědčení, že je ženatý s Dámou s kaméliemi, dosadí Charles do hry Grace Kellyovou a ta ji úspěšně hraje. Ačkoli Jack stráví svatební noc ježděním na jednokolce, Grace otěhotní. Právě když má porodit, Jackův ošetřující lékař přistoupí k šokové terapii a konfrontuje ho s jiným pacientem, který sám sebe také pokládá za Ježíše, Boha elektřiny. V reakci na toto setkání Jack zdánlivě znovu přijímá svou skutečnou identitu. Jeho choroba postoupila na vyšší úroveň, dokáže se přetvařovat. Chová se normálně, ale ve skutečnosti je přesvědčen, že se stal starozákonním Bohem pomsty a Jackem Rozparovačem.

Strýc Charles trvá na přezkoumání Jackovy příčetnosti, ale doktor loajální ke kolegovi z Eatonu shledá Jacka zcela zdravým. Charlesova žena se jej pokusí svést, ale Jack ji v návalu vzteku ve své nové nenávisti k ženám zabije a vinu umně svede na starého sluhu Tuckera. Jack nastoupí na své místo ve Sněmovně lordů a uvede se plamenným projevem o tělesných trestech a trestu smrti, za což je mohutně oslavován (zatímco když jako Ježíš kázal lásku, byl pro všechny šílencem). Grace vyzná Jackovi lásku a ten ji za to zabije.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz