Ručjejnik

Titul v originále: Ručjejnik

Autor: Vjačeslav Durněnkov
Žánr: hra
Jazyk: ruština
Postavy: muži 9 ženy 4

Vjačeslav Durněnkov (Rusko)

RUČJEJNIK (CHROSTÍK)

9 m, 4 ž

Zřetelně a jasně vyprávěný příběh dobrodružství mladého moskevského redaktora Nikolaje, kterého touha po hledání smyslu života přivede do zapadlé vesnice Agafonovo. Do redakce jeho časopisu se dostavila dvoučlenná delegace místních žen, které žádaly pomoc se svatořečením jejich místního duchovního.

Nikolaj se do vesnice vypraví. Setká se s místními lidmi, kteří žijí ve velmi nuzných podmínkách, setkávají se na pravidelných shromážděních a pod vedením svého duchovního diskutují o životních hodnotách a cílech. Ilja Sergejevič, místní duchovní, který do vesnice za války doslova spadnul z nebe a v době, kdy se u místních schovával ve sklepě a měl čas přemýšlet, nastudoval celou Bibli, rozhodne Nikolaje uvěznit jako špióna. Nikolaj je v domácím vězení a místní shromáždění ho vyslýchá. Není jasné, jaký trest může padnout.

Z výslechu vyplyne, že Nikolaj zkoušel všechny možné cesty, kudy se vydat, studium filozofie i buddhismus, ale nic mu klid nepřineslo.

Ilja Sergejevič rozhodne Nikolaje propustit a Nikolajovi mezi čtyřma očima sdělí, že on sám je ateista a lidem káže, protože ví, že lidé potřebují duchovní útěchu a jasné cíle. A on sám cítí, že má sílu druhé ovlivňovat. Nikolaj se s novým poznáním a novým sebevědomím vrací do Moskvy.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz