Ruby Sunrise

Titul v originále: Ruby Sunrise

Autor: Rinne Groff
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 4

Rinne Groff(ová) (USA)

RUBY SUNRISE

3 m, 4 ž

Hra Ruby Sunrise se odehrává ve dvou časových rovinách a několika dějových plánech. Ve středu stojí příběh Ruby Sunrise, dívky, která v roce 1927 jako první vynalézá televizi - v domovské vesnici v Indianě považovaná za bláznivou utíká před svým otcem k tetě, kde ve stodole buduje přístroj, který jednou zabrání válkám, „protože kdo by se chtěl na válku dívat doma v obýváku"? Její snahy končí fiaskem, protože identický vynález v novinách ohlásí velká společnost. Paralelně se rozvíjí příběh vesničana Henryho, který jí s vynálezem pomáhá a zároveň se do ní zamiluje. Ve druhé části hry se ukazuje, že příběh Ruby je tématem televizního scénáře, který se má v New Yorku točit v roce 1952. Jeho autorem je sice nepříliš známý spisovatel Ted, ale skutečnou iniciátorkou mladá Lulu, která pracuje v televizním studiu. Zjistíme, že Lulu byla dcerou Ruby Sunrise a chce očistit její památku - když se z jejího příběhu stává banální TV story bez poselství, Ruby vztekle odchází, poražena stejně jako kdysi její matka. Ve třetí části se Lulu vrací a inscenace se točí podle jejího konce. V této části se obě roviny protnou a autorka předepisuje využití televizních obrazovek na jevišti.

Kromě ústředních témat se zde exponuje také motiv osobní odvahy, jehož nositelkou je vedle Ruby a Lulu také herečka Ethel, která je v padesátých letech pronásledována za svou účast na mírové demonstraci a veřejně obviněna ze sympatizování s komunismem. Ethel nakonec Ruby zahraje, protože talent vítězí nad propagandou. Složitý příběh postupně odhalovaných vztahů a motivů má téměř filmový ráz, či přinejmenším ráz televizní.

Hra Ruby Sunrise měla premiéru v divadle Actors Theatre v Louissville, Kentucky, v roce 2004.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz