Romania 21

Titul v originále: România 21

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 2

Ştefan Peca (*1982, Rumunsko)

ROMANIA 21 (RUMUNSKO 21)

4 m, 2 ž

Černá tragikomedie ve stylu kabaretu. Osudy hlavního hrdiny Iona a jeho rodiny se odehrávají na pozadí společenských a politických událostí Rumunska posledních pětadvaceti let.

Po roce 1989 Ion rychle převlékne kabát a z Ceaucescova přívržence se stane vychytralým šmelinářem, který se nezalekne ničeho - ani prodeje drog či obchodu s dětmi. Zároveň však pracuje také na své politické kariéře. Porevoluční chaos v zemi je zobrazen prostřednictvím postupného morálního úpadku a rozpadu Ionovy rodiny. Fifi, Ionova dcera, je zabita při natáčení porna, Mio, jeho žena, skončí v ústavu pro choromyslné, starší syn Theo se namočí do kriminální činnosti všeho druhu a Vic, mladší homosexuální syn, najde východisko z osobní krize tím, že se stane vojákem ve válce v Iráku.

Ion, na vrcholu své politické síly - právě když je zvolen ministerským předsedou - musí znovu čelit konfrontaci s neúspěchem - situací v rodině. Původním smyslem jeho života byla šťastná rodina. Z depresí ho vyvede až Boží zjevení. Bůh jej povolá ke splnění Ionova životního úkolu - vyřešit začlenění Rumunska do Evropské unie (EU). A Ionovi se to skutečně podaří. Pro delegaci EU, která v té době dlí v Bukurešti, zinscenuje tak přesvědčivé sexuální orgie, že nakonec Rumunsko zachrání od přijetí do EU. Tím je Ionovo pozemské životní dílo naplněno a v závěrečné snové scéně se Ion spolu se svými stranickými kolegy vznese vzhůru a stoupá k nebi. Celou hru komentuje autor neboli konferenciér či Bůh v jednom, a spolu s mnoha písněmi na populární melodie dodává hře kabaretní „vizáž".

Text je v agentuře k dispozici v anglickém překladu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz