Romance

Titul v originále: Romance

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 7

David Mamet (USA)

ROMANCE

7 m

Nejnovější hra slavného dramatika je sarkastickou až sžíravou satirou na současnou Ameriku, absurdity jejího právního řádu a paradoxy její posedlosti politickou korektností. Zavádí nás do města, v němž právě probíhá izraelsko-palestinský summit - a také soudní přelíčení. Obžalovaný se jen s obtížemi vykrucuje z nepřímých důkazů, že v jednom hotelu na Havaji spal v pokoji s mužem, jehož iniciála je B. a zřejmá přezdívka Králíček. Výslech je přerušen, když si Soudce musí jít na chvíli lehnout - není mu dobře a patrně se předávkoval jakýmisi tabletami. Mezitím vypukne konflikt mezi Obžalovaným (Židem) a jeho gójským obhájcem, jenž nabývá na intimnosti a urážlivosti. Na jiném místě si Žalobce zkouší řeč před svým - jak se ukáže - partnerem Bernardem. Těžko snáší svou vlastní licoměrnost (sám homosexuál má stíhat homosexuály), nicméně odolává jak Bernardovým výčitkám, tak Obhájcově telefonické žádosti o stažení žaloby. Obhájce se proto vytasí s novým argumentem: jeho klient právě nalezl metodu, s jejíž pomocí by bylo možné dosáhnout usmíření Palestinců s Izraelci, a chce proto, aby bylo soudní jednání odročeno a jeho klient byl urychleně dopraven na summit.

Když po obědě přelíčení pokračuje, chce Obhájce tento návrh přednést Soudci, ale stěží se dostane ke slovu - Soudce již zcela pod vlivem prášků nechává mluvit své podvědomí - o svých neomezených pravomocích, o Bibli, Mohammedovi a Shakespearovi i svém utajeném židovství. Žalobce musí zas průběžně čelit nájezdům lítostivého Bernarda, který jednání soudu narušuje stížnostmi na Žalobcovu necitlivost, zničení napálené pánve a také na to, že se musí stále místo Žalobce starat o jeho matku. Žalobce, který krátce předtím provedl svůj „comming out" a setkal se se všeobecným pochopením, je teď ostatními odsuzován. Obhájce se konečně dostane se svým návrhem ke slovu a Obžalovaný je zproštěn viny, když se předtím za své nezákonné jednání omluví. Vtom ovšem Bernard v Obžalovaném pozná svého společníka z Havaje - to Bernard je inkriminovaný Králíček, kterého ženatý milenec - Obžalovaný - nakonec v hotelu zrádně opustil.

Soudní zřízenec, který o Soudce mateřsky pečuje, přivolal ovšem mezitím Lékaře, který Soudci naordinuje protilátku. Ten pak ve spisu náhodou objeví milostný vzkaz, který tam zapomněl Obhájce a který je určen Bernardovi. Jeho obsah nakonec způsobí v příběhu rozhádaných milenců happy-end: Králíček se usmíří se Žalobcem. Soudce se přízná, že jeho otec byl Žid, je však ostatními uklidněn, že jelikož jeho matka Židovka nebyla, on sám ve skutečnosti Žid není. Je na vrcholu blaha: Bůh existuje! Mír na Blízkém Východě se ovšem nekoná - je pozdě zachraňovat summit, izraelští a palestinští lídři už totiž opustili město. Jako ve staré frašce tu však máme na závěr Romance tři šťastné párky: Soudní zřízenec však sebe a Soudce hájí: „Možná jsme spolu byli na dovolené na Ibize. Ale my byli na heterosexuální části ostrova."jsl

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz