RolePlay

Titul v originále: RolePlay

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 4

Alan Ayckbourn

ROLEPLAY

3 m, 4 ž

RolePlay je další z trojice Ayckbournových her odehrávajících se v bytě na břehu Temže v londýnských docích (dále GamePlan a FlatSpin).

V RolePlay Ayckbourn pracuje se záměnami poněkud jiným způsobem. Ústřední dvojice, třicetiletý Justin a třiadvacetiletá Julie-Ann pozvou na večeři své rodiče, aby jim oznámili, že se hodlají brát. Ukazuje se, že Julie-Ann pochází z maloměšťácké rodiny, před níž se bude muset Justin změnit tak, aby pro své budoucí příbuzné byl přijatelný. Před očima rodičů se mění i Julie-Ann, zdá se však, že taková změna je pro ni nejen přijatelná, ale i přirozená a její skutečná povaha je tak značně znejistěna.

Rodinnou pohodu narušuje příchod komického živlu zvenčí: barová tanečnice Paige a její bodyguard Micky sem utíkají před Paiginým násilnickým milencem. Střet dvou zcela odlišných kulturních a sociálních prostředí vyhrocuje vzájemné vztahy a je zdrojem komických situací. Justin si v závěru uvědomí, že s Julií-Ann nemůže žít a utíká s Paige.

Hra odhaluje společenské stereotypy. Autor pracuje s postavami-typy (hysterická matka, panovačný žoviální otec-blbec atd.), které mu umožňují rozvíjet jednotlivé, často ostře vyhraněné situace. Postavy pocházející z různých sociálních vrstev jsou charakterizovány i jazykem. Romantický konec přitakává touze po svobodě a boji proti pokrytectví.

Hra RolePlay byla poprvé uvedena v divadle Stephen Joseph Theatre ve Scarborough 4. září 2001 v autorově režii.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz