Rodinné sídlo

Titul v originále: Rodinné sídlo

Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 7 ženy 7

RODINNÉ SÍDLO

7 mužů, 7 žen

Potomek jednoho z ruských šlechtických rodů Andrej Smirnov přilétá po dvou letech z Paříže, aby se oženil s Olgou Rodinovovou, taktéž šlechtičnou. Zúčastní se plesu à la carský dvůr za Alexandra I., který pořádá její teta Valerie Balakirevová, ale pro hosty plesu má jen uštěpačné jedovaté poznámky. Andrej už prostě není tím zábavným společníkem, kterým býval, když se před lety pokoušel znovu vzkřísit životní styl ruské šlechty. Proč tomu tak je, nedokáže vysvětlit ani svému nejlepšímu příteli Michalu Vozněnskému.

Během zásnub v Krásnopoli, v bývalém rodinném sídle Rodinovových, které Andrej koupil za peníze získané ve Francii a Olze a jejím příbuzným věnoval jako zásnubní dar, se stane něco neočekávaného. Andrej se ocitne sám ve společnosti nihilistické Taťány (sestry Olgy), za jejímž všeodmítavým postojem k životu se skrývá trauma z dětství - její rodiče zemřeli v komunistickém vězení. Po nepřátelské výměně názorů se Andrej s Taťánou krátce a brutálně pomiluje. Vzápětí společně prchají do Paříže.

Ani v Paříži a s jinou ženou se Andrej necítí šťasten (jeho život je navíc ohrožen, protože odmítá nadále pracovat pro tamější ruskou mafii, díky které získal peníze na Krásnopoli), a tak se po čase oba vrací do Ruska. Smíření obou sester je v nedohlednu poté, co Taťána Olze oznámí, že se chystá Andreje opustit a věnovat se v Paříži slibně se rozvíjející kariéře kurátorky. Michal vyzve svého bývalého přítele Andreje na souboj (nemůže mu odpustit, jak ublížil Olze) a když ten odmítne, zastřelí ho. Michal, který tak definitivně pohřbil své naděje na vztah s Olgou (který byl na spadnutí), se setkává v letadle do Paříže (kam cestuje za peníze mafie, která si vraždu Andreje objednala) s nic netušící Taťánou.

Tento ústřední příběh je protkán řadou vzájemně se prolínajících mikropříběhů dalších svérázných postaviček: rodinného doktora Kuzmina, který deset let hledá odvahu požádat o ruku Valerii, věčného studenta Potokloviče, neschopného novináře Muchina a jeho tělesně i duševně obézní ženy, zestárlého profesora Kamrlika, jeho naivní (a proto záhy těhotné) vnučky Niny a jejích nevšímavých (ale hravých) rodičů a Nininy protřelé spolužačky Zory, která stojí v pozadí nejednoho průšvihu ostatních postav.

Hra je napsána v jemně komediálním duchu a pohrává si s řadou motivů ruské klasické literatury (aniž by je parodovala).

Hra získala 2.cenu v Soutěži o hru pro Národní divadlo. Premiéra byla v březnu 2002 ve Stavovském divadle.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz