Riverside Drive

Titul v originále: Riverside Drive

Žánr: komedie
Překladatel: Dana Hábová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 3

Woody Allen

RIVERSIDE DRIVE

přeložila Dana Hábová

3 m, 3 ž

Allenova hra opětovně založená především na obratném a svižném dialogu a opět na autorovo oblíbené téma - manželskou nevěru. Na břehu řeky Hudson čeká Jim, spisovatel mezi čtyřicítkou a padesátkou, na svou milenku. Do řeči se s ním pustí bezdomovec Fred. Začne hovor o tom, že když se do vody hodí čepice, do půl hodiny je v oceánu. Potom pokračuje, že Jima už půl roku sleduje, protože chce, aby mu vyplatil peníze za spoluautorství na scénáři jednoho filmu, pro který mu Jim údajně ukradl námět. Tvrdí, že jsou partneři a že Fred je jakési Jimovo alter ego, díky němuž jeho tvorba dostává jiskru.

Přitom vychází najevo, že Fred je vzdělaný šílenec, který zapálil budovu reklamní kanceláře, ze které ho vyhodili. Podstatnou část svého života strávil na psychiatrii s konečnou diagnózou vražedné sklony. Ostatně Fred také tvrdí, že jedná podle příkazů, které dostává z vysílače na Empire State Building. Jeho šílenství ale hraničí s obyčejnou chladnokrevností.

I Jim Fredovi vyloží svou situaci - zjistil, že nevěra mu přerostla přes hlavu, a dnes se chce milenkou rozejít. Jim především nechce rozvrátit rodinu - to, že si našel milenku, bylo jenom jakýmsi přechodným opatřením v době, kdy se mu zdálo, že manželka věnuje veškerou pozornost dětem. Barbara zprávu o rozchodu přijme tak, že se rozhodne Jima vydírat. Fred radí milenku zabít - Jim to odmítá. Barbara vysloví svůj požadavek na půl miliónu dolarů a Jim se rozhodne vše říct manželce. Jeho telefonát ženě přeruší Fred oznámením, že asi tak za půl hodiny Barbara dorazí do oceánu. Zabil ji, jelikož to byla špiónka z jiné galaxie. Jimova manželská krize se tím vyřešila. Ale jak závěrem říká Fred: cena za nevěru je příliš vysoká.

Vyšlo v časopise Svět a divadlo 1/2004.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz