Restoration

Titul v originále: Restoration

Autor: Claudia Shear
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 5

Claudia Shear(ová) (USA)

RESTORATION (OBNOVA)

2 m, 5 ž (3 ž)

Dramatička a herečka Claudia Shear (*1962, na Broadwayi se proslavila v r.2000 účinkováním ve vlastním muzikálu Dirty Blonde o Mae Westové) si napsala tuto hru sama pro sebe: v premiérové verzi napsané pro kalifornský LaJolla Playhouse v r. 2009 i v nové úspěšné inscenaci v off-broadwayském New York Theatre Workshop hraje Italoameričanku Giulii, nepříliš půvabnou ženu středního věku absolutně oddanou své profesi historičky umění a restaurátorky.

Maximalismus a hubatost, kterými je proslulá, jí v kariéře nicméně klade jisté překážky. Díky svému bývalému profesorovi Williamsovi (a díky nové restaurátorské metodě, které je autorkou) však překvapivě získá prestižní zakázku. Má ve florentské Academii zrestaurovat Michelangelova Davida tak, aby znovuodhalení sochy mohlo být vrcholem oslav pětistého výročí zrození tohoto mistrovského díla. Giulia se pustí do práce, která se časem změní v očistný proces nejen pro sochu, ale i pro ni samotnou a její vztah k životu a světu.

A je to opravdu zapotřebí – arogance, kterou obrnila svou křehkou sebejistotu, ji postupně vzdaluje lidem kolem ní. Ředitelka Academie doktorka Marciante je již unavena neustálými spory a otevřenou vzájemnou nevraživostí mezi Giulií a svou krásnou tiskovou mluvčí, aristokratickou doktorkou Daphne Tornabuoni. Giulia svou přezíravostí nakonec málem odradí i sympatie svého nejčastějšího společníka, příslušníka ostrahy Academie Maxe. Platonický vztah mezi nimi (Max má početnou rodinu, což mu jako správnému Italovi nebrání ve flirtování s kteroukoli ženou ve svém okolí) však nakonec pomůže Giulii přenést se přes osamělost, která ji uprostřed náročné práce dostihne. Giulia začne chápat, že i ostatní lidé kolem ní musejí přemáhat bolest a problémy. Daphne umírá milovaná matka, o kterou do poslední chvíle pečovala, profesor Williams onemocní rakovinou a nebude už pravděpodobně svědkem jejího pracovního triumfu, Maxovo manželství zřejmě není tak šťastné, jak je Max prezentuje…

A teprve nyní Giulia zjistí, že Max je vlastně onen hrdina, který svou duchapřítomností a obětavostí zachránil Davida před nedávným zničujícím útokem šílence. Giulia začne poprvé v životě měnit své chování a uvažování. A s překvapením zaznamená, že i ona může působit očistně na životy druhých. Mezi ní a Daphne nastane mír, Guiliina empatie dokonce pomůže Daphne vyrovnat se s bolestí, a nevyhnutelný Giuliin odjezd možná přiměje Maxe, aby přátelství, které potřebuje, hledal u vlastní ženy. A Giulia se už dokáže odpoutat od nádherného mramorového mužského těla (a téměř sexuální energie, kterou do něho vložil jeho geniální tvůrce). Na Giulii čekají nové skvělé zakázky, ale také život ve skutečném světě, před kterým už nezavírá oči.

Křehký, inteligentní, emocionálně bohatý a hluboký text dokáže diváky zaujmout bez jakéhokoli podbízení či sentimentality a přinést i - dnes na divadle vzácnou - katarzi.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz